TAKİP ET
16:8 Aralıklı Oruç Rehberi: 16:8 Aralıklı Orucun Faydaları
16:8 Aralıklı Oruç Rehberi: 16:8 Aralıklı Orucun Faydaları

Intermittent fasting veya aralıklı oruç özellikle son yıllarda popülerliği artar bir beslenme modelidir. Geleneksel diyet yöntemlerinden ayrılan aralıklı oruç diyeti beslenme düzeni olarak tanımlanabilir. Aralıklı oruç yöntemlerinden en yaygın olanı ise 16:8 aralıklı oruç diyetidir. 16:8 aralıklı oruç diyeti nedir? 16:8 aralıklı oruç nasıl yapılır? sorularına sizler için yanıt bulmaya çalıştık.

16:8 Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyeti hangi yiyecekleri yememiz gerektiğine değil onları ne zaman yememiz gerektiğine odaklanır. Aralıklı oruç beslenme düzeninde belirli saatlerde yiyecek tüketmek, kalan saatlerde ise yemek yemeden sadece sıvı tüketmek söz konusudur. Aralıklı oruç diyetinin en çok tercih edilen modellerinden biri de 16/8 aralıklı oruçtur.

16:8 aralıklı oruç günde 16 saat oruç tutmaya, geri kalan saatlerde ise yemek tüketmeye odaklanır. 16/8 aralıklı oruç yönteminde kahvaltıyı atlayarak günde 8 saat yemek yemek söz konusudur. Geri kalan 16 saatlik dilimde ise oruç tutulur. 16 saatlik açlık süresince su, şekersiz çay ve kahve gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir. Aralıklı oruçta dehidrasyonu önlemek amacıyla su tüketmek gerekir. Düzenli ve yeterli miktarda su tüketimi oldukça önemlidir.

16:8 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Birçok kişi 16/8 aralıklı oruç metodunu en sürdürülebilir, basit aralıklı oruç yöntemleri arasında kabul eder. Bu yöntem aynı zamanda en popüler olarak uygulanan metottur. 16/8 aralıklı oruç diyetinde akşam yemeğinden sonra bir şey tüketmemek ve kahvaltıyı atlamak söz konusudur. Örneğin; akşam yemeğinizi 20.00’de yediyseniz ertesi gün öğlene kadar yemek yemezsiniz. Böylelikle 16/8 aralıklı oruç yöntemini uygulamış olursunuz.

Sabahları acıkan ve kahvaltı yapmadan güne başlayamayan biriyseniz bu yönteme uyum sağlamak sizi zorlayabilir. Ancak zamanla bu yönteme alışabilirsiniz.

16/8 aralıklı oruç esnasında kahve, sıfır kalorili içecekler ve çay tüketebilirsiniz. Bu durumda açlık hissinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca vücutta sıvı kaybının meydana gelmemesi için bol su tüketmek aralıklı oruç yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

16:8 Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

Kalori Alımını Azaltır

16:8 aralıklı oruç yöntemiyle yeme aralığınızı günde birkaç saatle sınırlandırmış olursunuz. Günün belirli saatlerinde yiyecek tüketmemek kalori alımınızın azalmasına neden olur. Bu durumda vücutta var olan enerjinin tüketilmesi söz konusudur. Bu durum da kilo kaybına neden olur. Kalori alımının azalması için yeme aralığında aşırıya kaçmamak ve ölçülü yemek son derece önemlidir. Kilo kaybını destekleyecek yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir.

Diyabet Riskini Azaltır

Aralıklı orucun insülin ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve potansiyel açıdan diyabet riskini azalttığı araştırmalarda yer alır. Eğer diyabet rahatsızlığınız varsa doktor kontrolünde aralıklı oruç yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için mutlaka uzman doktorun yönlendirmesi gerekir. Aksi halde sağlık sorunları meydana gelebilir.

Kalbi Korur

Aralıklı orucun en etkili faydalarından biri de kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır. Yapılan araştırmalarda aralıklı orucun belli kalp hastalıkları riskini azalttığı ve kalp sağlığını koruduğu ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalarda iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü artarken, kötü kolesterolün azaldığı gözlemlenmiştir.

https://www.ifastin.com/