TAKİP ET
16-8 Aralıklı Oruç Rehberi
16-8 Aralıklı Oruç Rehberi

Her insan fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için birçok yönteme başvurur. Özellikle diyet ve spor ikilisi kilo vermek için tercih edilen birincil yöntemler arasında yer alır. Kendi kendinize ya da diyetisyen gözetiminde birçok diyet listesini denemiş olabilirsiniz. Her insanın bünyesi farklı olduğu için klasik diyetler yeterli gelmeyebilir.

Farklı bir diyet yapma tekniği sunan aralıklı oruç, kendine özgü beslenme ve yemek yeme şekli ile kilo verme işlemini sorunsuz hale getirir. Aralıklı oruç, herkesin bildiği oruç kavramına benzer özellikler gösterir. Buradaki fark ise aralıklı oruçta belli bir süre boyunca sürekli yemek yeme konusunda özgür olmanızdır. Aralıklı oruç tuttuğunuz zaman dilimine bağlı olarak 8 saat boyunca dilediğiniz besini almakta özgürsünüz. Ancak bu sürenin sonunda yemek yemeyi bırakmalı ve vücudu dinlendirmelisiniz.

Aralıklı oruç, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen diyet yöntemlerinin başında yer alır. Özellikle çalışma hayatındayken diyet yapmak isteyenler için birçok aralıklı oruç sistemi bulunur. Bu yöntemle zayıflamadaki temel amaç, diyeti haftanın belirli gün ve saatlerinde uygulamaktır. Normal beslenme düzeninin dışına çıkan aralıklı oruçta vücudunuz şaşırdığı için daha etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Aralıklı oruç genel olarak farklı saat ve günlerde uygulamaya imkan tanıyan özel bir yöntemdir. Bunlar arasında en sık yapılanı 16-8 aralıklı oruç yöntemidir. Birçok insan 16-8 aralıklı oruç yöntemi ile daha sürdürülebilir bir diyet programına sahip olduğunu söyler. Dikkat etmeniz gereken önemli adımları uygulayarak aralıklı oruç diyeti ile etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

16- 8 aralıklı oruç demek, 8 saat boyunca yemek yeme konusunda serbest olduğunuz anlamına gelir. Geri kalan 16 saatli sürede ise herhangi bir şey yememeniz gerekir. Çok açlık hissedildiği anlarda su, detoks ya da maden suyu gibi sıvılar içilebilir.

Aralıklı oruç tutarken birçok insan diyet programına uymasına rağmen hedeflediği kiloya ulaşamamaktan şikayetçidir. Bu noktada insanların çoğu egzersizi atladığı için belli bir kiloya kadar düşüş sağlar. Aralıklı oruç tuttuğunuz süre boyunca düzenli bir şekilde egzersiz yapmak daha hızlı kilo vermenize ve sarkmaları önlemenize yardımcı olur.

16-8 Aralıklı Oruç Diyetinde Bütün Yemekler Serbest Mi?

Diyete başlayan pek çok insan serbest olan yemek türlerini öğrenmeyi ister. Aralıklı oruç diyetinde 8 saat boyunca istediğini yiyebilen insanlar pek çok gıdanın serbest olduğunu düşünür. Aslında aralıklı orucun temelinde belli bir süre boyunca istediğini tüketmek yer alır. Ancak aşırı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir diyet listesine yönelirseniz beklediğiniz süre içinde ideal kilonuza ulaşamayabilirsiniz.

16-8 aralıklı oruç yöntemini uygularken sebze ve balık ağırlıklı gıdalarla beslenmek daha kısa sürede etki görmenizi sağlar. Özellikle su tüketimini artırmak ve 16 saatlik sürede de sıvı tüketmek hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu nedenle yeme serbestliği sunan diyet yöntemini sağlıklı besinlerle doldurmanın size pek çok olumlu katkısı olacaktır.

www.ifastin.com

0 YORUM
YORUM YAP