TAKİP ET
3+3 Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
3+3 Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkesin vücudu, metabolizması, sağlık durumu, yeme içme alışkanlıkları birbirinden çok farklı olmaktadır. Bu yüzden sabit listeler herkesin uygulayabileceği listeler olmamaktadır ve sıkıcı gelebilir ya da zorlayıcı olabilir. Bu nedenle ilk olarak doktor kontrolünde diyet programı hazırlamak önerilmektedir. Ancak yine de sizler için ortalama bir liste derledik.

3+3 diyeti yeni aldığınız kiloları hemen vermek veya takıldığınız yerden kurtulmak için uygun olan diyetler olmaktadır ve özellikle yaz tatillerinde işinize çok yarayacaktır.

Bu diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu noktalar; her gün 8-10 bardak su tüketmek, her gün 2 fincan tarçınlı yeşil çay tüketmek, yemekleri daha az tuz ile pişirmek, sebzeleri meyveleri taze taze almak ve çok bekletmeden tüketmek, yemeklerde ve etlerde nane, kekik, fesleğen gibi baharatları kullanmak, akşam yemeklerindeki yoğurtlara sarımsak katmak veya yemeğin yanında soğan tüketmek gibi sıralanabilmektedir.

Bunların yanı sıra, kabızlık, gaz ve şişkinlik için probiyotik kullanmak, günde 1 saat yürüyüş yapmak ve mümkünse açık havada tempolu yürümek, haftada 2-3 gün plates yapmak, egzersiz hocasından doğru nefes almayı öğrenmek, yemeklerle oynamak, farklı baharatlar, farklı lezzetler denemek, sürekli aynı şeyleri yememek gibi birçok daha dikkat edilmesi gereken nokta bulunmaktadır.

Hızlandırılmış Program (2 ile 3 Gün Yapılacak)

Diyete başladığınızda sabah, 4 yemek kaşığı lor peyniri içine 1 domates+1 biber, maydanoz, taze nane, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile baharatlar (kekik, pul biber), 2 adet sade wasa (çavdarlı kraker) tüketebilirsiniz.

Ara öğünde, 1 fincan sütlü kahve, öğle öğününde, 3-4 köfte ızgara ve evde hazırlanmış/ızgara tavuk (baharatlı)/ızgara balık (levrek, çupra), 1 tabak zeytinyağlı sebze ya da salata, 2 adet sade wasa, ikinci ara öğünde, 1 fincan sütlü kahve ve akşamüzeri yeşil çay+1 sade wasa+1 light karper, akşam, ızgara balık, rokalı, maydanozlu, nar ekşili yeşil salata, üçüncü ara öğünde ise yine 1 fincan sütlü kahve içilebilmektedir.

Rahatlama Programı (3 Gün Yapılacak)

Diyete başladığınız sabah, 1-2 dilim az yağlı peynir, 5-10 zeytin, 1 yumurta, domates, salatalık, biber, maydanoz, 2 dilim tam buğday ekmeği, ara öğünde, 1 porsiyon meyve, öğle yemeğinde, domatesli kıymalı soslu makarna, yeşil salata veya tavuklu/ton balıklı/ peynirli sandviç  ve ayran, sandviç, esmer ekmek ile yapılmalı, içinde ızgara tavuk, baharatlı tavuk, yağsız ton balığı ya da az yağlı bir peynir, içine roka, marul, domates, biber eklenmelidir.

İkinci ara öğünde, 1 porsiyon meyve, akşamüzeri, 10 badem+yeşil çay, akşam, kıymalı sebze yemeği+-,1 dilim esmer ekmek, 1 kâse yoğurt (200ml), üçüncü ara öğünde ise, 1 porsiyon meyve yiyerek 3+3 diyetini tamamlayabilirsiniz. Ancak yine de uzman tavsiyeleri ile birlikte bu diyetleri uygulamanız önerilmektedir. Çünkü her diyet her bünyeye uygun olmayabilmektedir ve bu durumda zayıflamak istenirken başka sorunların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

https://www.ifastin.com