TAKİP ET
5-2 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?
5-2 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç (intermittent fasting), ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan, uygulaması pratik bir beslenme modelidir. Aralıklı oruç diyeti, gün boyunca yemek yediğimiz süreyi kısıtlayarak yeme aralıklarını düzenlemeye odaklanır. Aralıklı oruç diyetinde ne yediğiniz değil ne kadar sürede yediğiniz önemlidir.

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?

Aralıklı oruçta yemek yeme penceresi ve açlık penceresi bulunur. Aralıklı oruç, günün belirli saatlerinde yemek yemenin kısıtlandığı (açlık penceresi), belirli saatlerinde ise yemek yenildiği (yemek yeme penceresi) beslenme planıdır. Bu sayede gün içerisinde kalori alımı kısıtlanarak kilo vermek amaçlanır. 

Aralıklı oruç diyeti için birkaç yöntem bulunur. Bu yöntemler aralıklı oruç uygulamasının farklı periyotlarda düzenlenmiş biçimidir.

5:2 Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

5:2 diyetinde 5 gün boyunca standart beslenme, diğer 2 günde ise kalori alımını kısıtlanma söz konusudur. Aralıklı oruç uygulanan iki günde günlük ortalama 500-600 kalori alımı söz konusudur. Bu beslenme modeli diyetten ziyade uzun süreli ve etkin kilo vermeye yardımcıdır.

5:2 aralıklı oruç diyetinde oruç tutulan 2 gün art arda olmayacak şekilde uygulanmalıdır. Bu şekilde aralıklı oruç daha sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. 5:2 aralıklı oruç diyetinde standart beslenme sırasında sağlıksız ve yüksek kalorili beslenmemek gerekir. Çünkü o gün aralıklı oruç uygulamıyor olsanız bile kalori alımında dengesizlik olmaması için dikkat edilmelidir.

Yüksek karbonhidrat içeren ağır gıdalar, fast food, yüksek şeker içeriğine sahip ürünleri tercih etmemek gerekir. Bu tür ürünler kilo verme sürecinizi durdurur. Hatta kilo almanıza bile neden olabilir. Bunun yerine az yağlı ve sağlıklı yiyecekleri tercih etmek gerekir.

5:2 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

5:2 intermittent fasting diyeti için haftanın peş peşe olmayan iki günü tercih edilir. Örneğin; pazartesi ve perşembe günleri aralıklı oruç uygulamayı tercih edebilirsiniz. Haftanın kalan günlerinde de sağlıklı ve az yağlı yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.

Aralıklı oruç yapılan günlerde ortalama 500-600 kaloriyi aşmayacak şekilde kalori alımı yeterli olacaktır. Bu diyeti uygularken bol su tüketimi son derece önemlidir. Suyun yanı sıra şekersiz kahve, şekersiz çay gibi içecekler tüketilebilir. Aralıklı oruç uygulanmayan günlerde ise standart beslenme düzenine geçiş yapılabilir.

Aralıklı oruç yaparken başlangıçta baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler söz konusu olabilir. Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için bol su ve bitkisel çaylar tüketilmelidir. Standart beslenme düzeninde ise meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi besleyici ve sağlıklı ürünler tüketilmelidir. Bu tür yiyecekler hem sağlıklıdır hem de tok tutar.

Aralıklı oruç kilo vermenin yanı sıra sağlık açısından da pek çok fayda sağlar. 5:2 aralıklı oruç diyetini egzersiz yaparak daha da etkili yapabilirsiniz. Bunun için düzenli aralıklarla egzersiz ve spor yapmak kilo vermek sürecini hızlandıracaktır. 

https://www.ifastin.com/