TAKİP ET
5:2 Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Kilo Verilir?
5:2 Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Kilo Verilir?

Son zamanlarda yurt dışında olduğu kadar ülkemizde de popüler hale gelen “Intermittent Fasting” yani Türkçe adıyla aralıklı oruç diyeti son dönemlerde oldukça büyük bir ivme yakalamaktadır.

Aralıklı oruç diyetinin birçok metodu olsa da sıklıkla kullanılanlardan biri de 5:2 şeklinde ilerleyen diyet olmaktadır. 5:2 diyetinin temel ilkesi haftada 5 gün normal miktarda besinleri almak ve diğer 2 gün içinde de günlük olarak erkek ve kadınlarda değişmek üzere 500 ila 600 kalori arası besin tüketmek şeklinde ilerlemektedir.

Eğer 5:2 şeklinde diyet uygulanırsa vücudunuz sürekli diyet stresi ile karşılaşmayacak ve bu sayede de kalori biriktiremeyecektir. Bu diyet uygulanırken sınırlandırılan günler haftanın üçüncü ve beşinci günü olmasını önermektedir ve bu şekilde düzenli olarak uygulanıldığında haftada 1 ila 2 kilo arası vermek beklenmektedir.

Ancak bu diyeti yaparken aşırı yememek için normal yemek günlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Pişirilmiş ürünler, fast food ve yüksek şeker içeriğine sahip ürünlerden vazgeçilmesi önerilmektedir. Az yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi ise çok daha iyi kabul edilmektedir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Aralıklı orucun sıkı bir diyet listesinin olmaması, kişinin yemek istediği yiyecekleri kendinin seçmesi, sürekli aç kalmasına gerek olunmaması bu diyetin faydaları arasındadır. Üstelik bunların dışında psikolojik olarak sizi diyet stresine sokmaması da olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Aralıklı oruç sağlık üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olmaktadır. Kan şekeri ve kan basıncının düşmesine ve kolesterolün normalleşmesine yardımcı olur. Bu diyet ayrıca Alzheimer, kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltma konusunda da etkili olmaktadır. Beyin fonksiyonu ve konsantrasyonu da gelişmektedir.

Diyet Nasıl Takip Edilir?

Diyeti uygularken menünüzü ve yemek saatinizi önceden planlarsanız, kendinize daha fazla güvenmeniz mümkün olacaktır. Çünkü, vücudunuzun mineral, protein, karbonhidrat ve yağ gibi maddelere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle de menünüzü dengeli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Örneğin oruç günlerinde az yağlı et ve balık, yumurta akı, az şekerli meyveler, peynir, yoğurt, salata, buğulanmış ve haşlanmış et, tahıl, sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilmekte ve bunun yanı sıra bol su içmeyi unutmamanız gerekmektedir.

Bol su içip daha sağlıklı beslendiğinizde dehidratasyon, yorgunluk ve baş ağrısından kaçınmanızda mümkün hale gelecektir. Ayrıca bitkisel çaylara yönelmeniz diyetten daha iyi bir verim ve sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra egzersiz rutini belirlemeniz de oruç tutarken daha sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Oruç günlerinde sadece 500 ila 600 kalori almanız sizi zorluyorsa bu oranı 800'e kadar artırabilmenize müsaade edilmektedir. Ancak bu durumda 5 normal gün için de aynı zamanda düşük karbonhidratlı bir diyete başlamak gerekecektir. Son olarak da oruç günlerinizde ne kadar kalori aldığınızı hesaplamak için uygulamalar kullanmanız ve uzman kontrolünde diyetinizi yapmanız önerilmektedir.

https://www.ifastin.com