TAKİP ET
8 Adımda Kendini Tanıma ve Sevme
8 Adımda Kendini Tanıma ve Sevme

Kendini sevmek için, öncelikle kendini sevmediğini kabul etmek gerekir. Günlük hayatta farklı insanlara gösterdiğin hoşgörüyü kendine göstermiyorsan, en ufak hatanda kendini yerden yere vuruyorsan kendini sevmeme sinyalleri veriyorsun demektir. İlişkilerinizi, düşüncelerinizi, değerlerinizi ve kendinizi sert bir şekilde sürekli olarak sorgulama halinde iseniz kendinizi sevme konusunda güçlük çekiyor olabilirsiniz. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Karakterinizi Tanımlayın

Kendini sevmek, kendini tanımaktan geçer. Karakteristik özelliklerinizi fark etmek, kendini tanımanın anahtarıdır. Birkaç soru ile kendini tanıma testi yaparak nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

·         Diğer insanlar beni tanımlamak için hangi kelimeleri kullanır?

·         Diğer insanların hakkımda ne düşünmesini istiyorum?

·         Beni tanımayan biri beni nasıl görür?

·         Hangi karakter tanımlaması bana daha uygun?

Bedeninizi Tanıyın

Vücudunuzu tanımanın zihninizi tanımak ile yakın bir ilişkisi vardır. Vücudunuz hakkında farklı bilgilere sahip olmak, kendinizi kolay ve doğru yorumlamanıza, sınırlarınızı çizebilmeye ve yeterliliklerinizi görebilmeye yardımcı olur. Aynı zamanda girdiğiniz her ortamda vücudunuz ile birlikte zihninizin rahatlığını sağlayabilirsiniz.

Değerlerinizi Tanıyın

Her insanın kendi temel değerleri vardır. Bu değerler, kişinin sosyal yaşamını ve iş hayatını etkileyen, yaşam seçimlerini motive eden değerlerdir. Hayatta gideceğiniz yolu çizmenize yardımcı olan değerlerinizi sıralamak, kendinizi gerçekleştirebilmenize ve en önemlisi sevebilmenize olanak sağlar. Dürüstlük, adillik, merhamet gibi ahlaki değerler bunlar arasındadır.

Günlük Yazın

Bir gününüzü kendi kelimelerinizle anlatmak; olaylar karşısındaki düşüncelerinizi, tutumlarınızı ve duygularınızı tanımlayabilmeniz ve kendinizi anlayabilmeniz, kendinizi sevebilme açısından önemli adımlardan biridir.

İç Sesinizi Geliştirin

Günlük yazmanın yanı sıra iç sesinizin ne söylediği oldukça önemlidir. Başka insanlar hakkında düşündüklerin aslında kendi iç dünyanı tanımlamaya yarar. Kötü düşünce kesinlikle sahibine aittir. Bu sebeple kişinin kendisi hakkındaki olumlu veya olumsuz düşünceleri, yaşamını oldukça etkilemektedir.

Kendiniz hakkında düşündüğünüz olumsuz inançları aşmanın bir yolunu bularak, olaylara ve kendinize olumlu yaklaşmak kendinizi sevme yolculuğunda size çok yardımcı olacaktır. Kendiniz hakkındaki negatif düşüncelerinizin kaynağını bularak onu kabullenmeniz ve kendinize sevgi vermeniz düşüncelerinizi olumlu hale getirebilir.

İç sesinizin size iyileştirici ve olumlu inançlar söylemesini sağlamak için, mükemmeliyetçilikten kaçınmalısınız. Kendinize olumlu mantralar söyleyerek iç sesinizi geliştirmeniz mümkündür.

Gelecek Planları Yapın

Geçmişte takılı kalmak ve eski yaralayıcı olayları düşünmek ilerlemenize ve kendinizi sevmenize engel olabilir. Geçmiş, kendiniz hakkında bir fikir edinmenize olanak sağlayan unsur olsa da onu olduğu yerde bırakıp geleceğe bakmak kendiniz için oldukça önemlidir. Dünyayı kurtarmak gibi bir hedefinizin olmasına gerek yok. Yalnızca geleceğe baktığınıza ve kendinizi gerçekleştirmek istediğinize dair düşünceler sizi iyileştirir.

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Tanıyarak Kendinizle Barışın

Güçlü ve zayıf yönlerinizi listeleyerek ya da düşünerek kendinizi tanımak adına bir adım atabilirsiniz. Farklı insanlara karşı gösterdiğiniz güzel duygular güçlü olduğunuz yönlerinizi ortaya çıkarmanızda yardım olabilir. Zayıf olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinizi öğrenmek için ise başarısızlıklarınızın ortak noktasına odaklanarak kendinize soru sorabilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirdiğinizde, kendinizle barışarak kendi standartlarınızı gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede daha fazla güçlü yön geliştirmeniz mümkündür.

Kendinize Zaman Ayırın                           

Güç içinde kendinize yalnızca birkaç dakika ayırarak kendinizi tanıyabilir ve kendinizle iyi duygular geliştirebilirsiniz. Örneğin; meditasyon yaparak düşüncelerinizi yumuşatabilir ve ruhunuzla iletişime geçebilirsiniz. Meditasyon kendini tanıma konusunda size yardımcı olabilir.

Kendinizi Sevin

Kendini tanıma, gerçekleştirme, olumlu yorumlama gibi davranışların hepsi kendini sevme ile gerçekleşebilir. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizde kendinizi sevmek kaçınılmak olacaktır.

https://www.ifastin.com/