TAKİP ET
8 Saat Diyeti Nedir? 8 Saat Diyeti Zayıflatır mı?
8 Saat Diyeti Nedir? 8 Saat Diyeti Zayıflatır mı?

Aralıklı oruç diyetinin bir türü olan 8 saat diyeti, günümüzde kilo vermek veya kilo kontrolü sağlamak isteyen birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Aralıklı oruç ise gün içinde belli saatlerde yemek yeme ve kalan saatleri hiçbir şey yemeden geçirmeye dayalı bir beslenme çeşididir. Aralıklı oruç diyetlerinde yemek yeme saatleri değişiklik gösterebilir. Yemek yiyebildiğiniz 8 saatlik süreci, yaşam biçiminize uygun olarak tercih edip sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Peki; 8 saat diyeti nedir, nasıl yapılır, zayıflatır mı?

8 Saat Diyeti Nedir?

Birçok kişi tarafından tercih edilen aralıklı oruç diyet türlerinden olan sekiz saat diyeti, temel olarak yemeye ayrılan vakti, 8 saat ile sınırlandırmaktadır. Kimi kişiler tarafından 8/16 metodu olarak adlandırılan bu diyet ile kişiler, 16 saat boyunca aç kalır. Kalan 8 saatte ise hafif ve sağlıklı gıdalar ile beslenebilir.

8 saat diyetinde ilk öğün, genellikle öğle saatlerinde yenmektedir. Bu diyet ile beslenmeye ayırdığınız 8 saatlik süreç içinde tükettiğiniz gıdaları bitki çayı, su, şekersiz çay veya kahve, detoks suyu gibi içecekler ile destekleyebilirsiniz. 8 saat diyetinde beslenmeye ayırdığınız sekizinci saatin sonlarına doğru akşam yemeği yiyerek aç kalmanız gereken 16 saatlik süreci başlatabilirsiniz.

Sekiz saat diyeti, insülin direnci ve kolesterol değerlerinin düşürülmesi gibi vücudunuz için birçok fayda sağlar. Ancak diğer diyet türlerinde olduğu gibi bu diyete başlamadan önce de doktorunuz ile görüşmelisiniz.

8 Saat Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyetleri, tek bir diyet listesine bağlı kalmaması sebebiyle diğer diyet türlerinden ayrılmaktadır. Aralıklı oruç diyetlerinden olan 8 saat diyetini yaparak kilo vermek istiyorsanız yemek yediğiniz 8 saat boyunca ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Bu diyetin amacı, vücudun yağ yakabilmesi için yeterli zamanı ayırmaktır. Diyetin sonuçlarını görebilmek için 3 hafta boyunca düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

8 saat diyet listesi hazırlarken listenize meyve ve sebze eklemeniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri karşılamanız açısından önemlidir. Öte yandan bu diyeti yaparken laktozsuz ve yağsız süt tüketmeniz, vücudunuzun yağ yakımını hızlandıracaktır. Balık, tavuk gibi hayvansal gıdaları da yemek yemeye ayırdığınız 8 saatlik süreç içerisinde tüketebilirsiniz. Diyetinizi taze meyve ve sebze suları ile detoks suyu hazırlayarak diyetinizi destekleyebilirsiniz. Bu diyeti yaparken alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

8 Saat Diyeti Zayıflatır mı?

8 saat diyeti, 16 saat aç kaldığınız süreçte vücudun yağ ve kalori yakmasına olanak sağlayan diyet türüdür. Kahvaltı ile son yediğiniz yemek arasındaki zamanı uzatmanıza yardımcı olan bu diyet ile aç kaldığınız süreç boyunca vücudunuzda depolanan yağları yakabilirsiniz.

Vücudunuzu yeniden başlatmanıza olanak sağlayan sekiz saat diyetini yaparken vücudun yenilenmesini sağlayan hormonlar, en üst seviyeye çıkar. Bu da diğer diyet türlerinin sebep olduğu hasarın ortadan kalmasına imkân sağlamaktadır. Bu sebeple 8 saat diyeti sayesinde kısa sürede sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. 

https://www.ifastin.com/