TAKİP ET
Alkali Diyet Yaparak Zayıflamak İçin Örnek Diyet Listesi
Alkali Diyet Yaparak Zayıflamak İçin Örnek Diyet Listesi

Alkali diyet yapılırken izlenebilecek bazı diyet listeleri vardır. Bu listeler genel anlamda alkali diyete yeni başlayan kişilere yol gösterici olması adına hazırlanan listelerdir. Bu nedenle de sadece bu listeler ile alkali diyeti uzun soluklu yapmak pek mümkün değildir. Ancak sizler için yine de birkaç ufak öneri derledik.

Alkali diyet yapan biri kahvaltı öncesinde bir bardak ılık su tüketerek diyetine başlayabilir. Anca alkali diyet sürecinde tüketilmesi gereken suyun alkali içerikli olunmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde diyete tam olarak başlamak pek mümkün değildir.

Alkali içerikli su elde etmek ise oldukça kolaydır. Eğer alkali su istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, bir eczane ya da aktara giderek bu suyu satın almanızdır. Böylelikle evde ayrıca uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Fakat bizim tavsiyemiz evde hazırlamanızın çok daha doğru olacağı yönündedir. Çünkü, evde alkali su elde etmek için cam bir şişe içerisindeki iki litre suya bir yemek kaşığı kadar karbonat eklemenizdir. Üstelik bu suyu çayınızda ya da yemeklerinizde de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Böylelikle alkali diyetinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Alkali Diyette Kahvaltı Nasıl Yapılabilir?

Alkali diyette kahvaltı yapmak oldukça kolaydır. Örneğin, küçük bir kâse yulaf ezmesi, 1 kâse yağsız yoğurt, 1 tane muz ya da 3- 4 tane çilek, 3- 4 tane fındık, ceviz ya da badem ile kahvaltınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Alkali Diyette Öğle Yemeği Nasıl Olmalıdır?

Alkali diyet yaparken öğle yemeğinizi, ızgarada pişirilmiş bir porsiyon balık ya da tavuk, yağsız salata, sebze yemeği ya da sebze çorbası ile yapmanız hususunda herhangi bir engel söz konusu değildir.

Alkali Diyette Akşam Yemeği Nasıl Olmalıdır?

Alkali diyet yaparken akşam yemeğinizi, zeytinyağıyla yapılmış az pişirilen sebze yemekleri, ızgarada balık ya da tavuk türleri tüketerek yapmanız önerilir.

Ancak, alkali diyetin uzmanlar tarafından yalnızca yetişkinlere önerilen ve çocukların uzak durması gereken bir diyet olduğunun altının çizilmesi gerekir. Aynı zamanda şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalığı bulunan bireylerin bir uzman yardımıyla alkali diyet yapması, dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Aynı zamanda da alkali diyetin 4 haftadan daha uzun bir süre tavsiye edilir. Bu zaman dilimi vücutta yer alan zararlı asitlerin vücuttan atılması için oldukça yeterli bir süredir.

Alkali Diyeti için Menü ve Pişirilme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Normal alkali menüsü içerisinde asidik ve alkalik gıdalar eşit oranlı tutulmalıdır. Bunun için herhangi bir besinden kısıtlama yapmak gerekmez. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta besinlerin pişirilme şeklidir. Yağlı biçimde yapılan besinler ve kızartmalar alkali diyetinde yer almaması gereken besinlerdir.

Alkali diyetinde pişirilecek olan besinlerin hepsi ya buharda ya da suda pişirilmelidir. Örnek olarak, kırmızı etin yanında düzgünce pişirilmiş olan ve üstüne zeytinyağı dökülen patates veya fasulye tarzı besinler yenebilir. Bunun dışında makarnayı seven ve yemek isteyen kişilerinde alkali diyete uyarlamak adına makarnayı fesleğen ile tüketmesi önerilir. 

Alkali Diyet Yapanlar İçin Alternatif Alışveriş Listesi

Alkali diyeti için tercih edilmesi gerekenler; somon, kuru incir, kuru erik, kavrulmamış badem, hurma, kuru kayısı, lor peyniri, kırmızı pul biber, avokado, keten tohumu ve baharatın her çeşidi, zerdeçal, limon, elma sirkesi, tarçın, himalaya tuzu, yeşil çay şeklinde sıralanabilir. Zaten tüm bu besinler alkali diyet yapan herkesin evinde bulunması gereken besinlerdir.

https://www.ifastin.com/