TAKİP ET
Alkali Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Alkali Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı şekilde zayıflamanın birçok farklı yöntemi bulunur. Herkesin metabolizması değişkenlik gösterdiği için her diyet türü aynı sonuçları vermeyebilir. Zayıflamak için önerilen ve son dönemlerde oldukça popülerleşen diyet türlerinden biri de alkali diyetidir.

Alkali diyeti vücudun asitlik oranının dengede tutulması esasına dayanır. Alkali diyeti vücuttaki sıvıların pH düzeyinin dengelenmesine dayanan bir beslenme şeklidir. Bu diyette tüketilen besine göre vücudun asit-baz dengesinin değişebileceği fikrine dayanmaktadır. Yani vücut pH değeri tüketilen besinlere göre değişmektedir.

Alkali Beslenme Nedir?

Alkali beslenmede vücudumuzda biriken toksinlerin atılması amaçlanmaktadır. Özellikle hazır gıdaya dayalı beslenme nedeniyle vücudumuzda azalan vitaminlerin tekrar vücutta yer almasını amaçlamaktadır. Alkali diyetinde et, süt, şeker, kafein, alkol, işlenmiş gıdaları tüketmemek ve daha fazla taze meyve ve sebze, kuru yemiş tüketerek vücudun pH değerini dengede tutmaktır.

Alkali beslenme şeklinde az miktarda öğünlerin sık sık tüketilmesi söz konusudur. Alkali diyeti sadece zayıflamak için değil bazı hastalıkların önlenmesinde alkali diyeti uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Alkali beslenmede, sindirim sistemini düzene sokma, vücuttaki yağ oranını dengede tutma, vücuttaki iltihaplanmaları azaltma, kemik sağlığını koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi olumlu etkilere sahiptir.

Alkali beslenme bir diyet şeklinden ziyade beslenme şekli olarak düşünülebilir. Temelinde vücut için zararlı gıdalardan uzak durmaktır. Doğal yiyeceklerin tüketilmesi ile hem sağlıklı bir şekilde kilo verilmiş olur hem de sağlıklı kalınabilir. Alkali beslenmede un, şeker, trans yağı ve paketli ürünlere yer verilmiyor. Gereksiz ve asidik yiyecekler tüketilmediği için vücut yağ depolamaz ve sağlıksız yiyecekler nedeniyle gereksiz yere yorulmaz.

Alkali Beslenmede Tüketilen Yiyecekler

Alkali beslenme sebze ağırlıklı ve sağlıklı yiyeceklerden oluşur. Brokoli, zencefil, karalahana, bamya, kabak, enginar, roka, pancar, roka, salatalık, fesleğen, avokado, taze fasulye, kuru fasulye, karnabahar, lahana, havuç, sarımsak, kırmızı lahana, turp, kuşkonmaz, Hindistan cevizi, pırasa, chia tohumu, badem, badem sütü, kereviz sapı, bezelye, Brüksel lahanası, domates, ıspanak, zeytinyağı, mercimek ve baharatlar gibi sağlıklı gıdalara yer verilir.

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

Alkali diyette besinler asidik, nötr ve alkali olarak kategorize edilmiştir. İlk olarak bu besin gruplarını bilmek ve beslenme düzenini buna göre oluşturmak gerekir.

Hayvansal gıdalar, et ve süt ürünleri, işlenmiş karbonhidratlar, balık ve alkol gibi maddeler asidik besin grubunda yer alır.

Alkali olarak kabul edilen besinler ise meyve, sebze, baklagiller ve bazı kuruyemişlerdir.

Asidik olarak bilinen limon, vücutta alkalize edici etki sağlayan bir besin olarak işlev görmektedir. Bu yüzden içilen alkali beslenmede limona yer verilir.

Düşük alkali gıdalar: avokado ve keten yağı, kinoa, portakal, yaban mersini, kereviz, böğürtlen, yeşil çay, enginar, kabak, badem, zeytinyağı ve patlıcandır.

Orta derece alkali gıdalar: Kaju, kivi, kavun, brokoli, kuru kayısı, elma, kuşkonmaz, zencefil ve sarımsaktır.

Yüksek alkali gıdalar: Limon, soda, karbonat, karpuz, ananas, soğan ve şeftalidir.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP