TAKİP ET
Alkali Diyette Hangi Besinlerden Uzak Durmalıyız?
Alkali Diyette Hangi Besinlerden Uzak Durmalıyız?

Alkali diyeti vücudun asidik oranının dengede tutulmasına dayanan bir diyet türüdür. Alkali diyet ile yiyeceklerin asitlik oranlarına göre seçim yaparak beslenme söz konusudur. Alkali diyeti, vücudun pH değerinin tüketilen besine göre değişebileceği fikrine dayanır.

Alkali diyet türünde vücutta biriken toksinlerin atılması hedeflenir. Özellikle, hazır gıdaya dayalı beslenme nedeniyle vücuda yeteri kadar alınmayan vitaminlerin vücuda alınması sağlanmaktadır. Alkali diyetinde et, süt, şeker, kafein, alkol, işlenmiş gıdalara yer vermemek ve ağırlıklı olarak taze meyve ve sebze, kuru yemiş tüketerek vücudun pH değeri dengede tutulur.

Alkali beslenme şekli sadece zayıflama değil bazı hastalıkların önlenmesinde alkali diyeti uzmanlar tarafından önerilmektedir. Alkali beslenme ile sindirim sistemi düzene sokulur, vücuttaki yağ oranı dengede tutulur. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücuttaki iltihapların azaltılması gibi olumlu etkiler söz konusudur.

Sebze ve meyveler alkali diyette oldukça önemli bir yere sahiptir. Alkali diyetin temelinde vücut için zararlı olan gıdalardan uzak durulması söz konusudur. Alkali diyette et, süt, şeker, kafein, alkol, işlenmiş gıdaları tüketmemek ve ağırlıklı olarak meyve, sebze, kuruyemiş tüketmek gerekir. Doğal yiyeceklerin tüketilmesi durumunda sağlıklı bir şekilde kilo verilmiş olur. Gereksiz ve asidik gıdalardan uzak durulduğu için vücudun yağ depolaması söz konusu değildir. Böylelikle, sağlıksız yiyecekler nedeniyle vücut gereksiz yere yorulmamış olur.

Alkali Beslenmede Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Alkali beslenme şeklinde asidik, nötr ve alkali olarak sınıflandırılmıştır. İlk aşamada bu besin gruplarını tanımak ve beslenme düzenini buna göre oluşturmak gerekir. Hayvansal besinler, et ve süt ürünleri, işlenmiş karbonhidratlar, balık ve alkol gibi gıdalar asidik besin grubunda bulunuyor.

Alkali besinler ise sebze, meyve, baklagiller ve bazı kuruyemişlerdir. Alkali beslenmede sebze, meyve ve alkali besinlere ağırlık verilir. Vitamin ve mineral gereksinimleriniz bu besinlerden sağlanabilir. 

Alkali diyette uzak durulması gereken gıdalardan biri rafine şekerdir. Rafine şeker sağlığı olumsuz etkileyen yiyeceklerden biridir. Kilo alımına sebep olan bu ürünün tüketilmemesi hem sağlıklı yaşam hem de kilo verme açısından oldukça önemlidir.

Alkali diyette yapay tatlandırıcılar, işlenmiş gıdalar, kızartılmış yiyecekler, şekerli meyve suları, kepekli yiyecekler, reçel, şeker, tuz, beyaz ekmek, ceviz, fındık, maya, süt ve süt ürünleri yer alır.

https://www.ifastin.com/