TAKİP ET
Alternatif Gün Orucu: Kapsamlı Bir Başlangıç Rehberi
Alternatif Gün Orucu: Kapsamlı Bir Başlangıç Rehberi

Alternatif gün orucu; son zamanlarda kilo vermek, dengeli ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyenlerin başvurduğu etkili bir beslenme sistemidir. Bir gün ara ile tekrarlanan alternatif gün orucu, aralıklı orucun bir çeşididir. Bu aralıklı oruç çeşidinde dikkat edilmesi gereken ne kadar yediğiniz değil, hangi zaman zarfı içerisinde yediğinizdir. Hangi günler yediğiniz ve oruç günlerine ne kadar sadık kaldığınız önemlidir.

Aralıklı Oruç Nedir?

If diyeti de denilen aralıklı oruç diyeti, bir yandan kilonuzu diğer yandan sağlığınızı dengede tutar. Aralıklı oruç, içerisinde belirli gıdaların bulunduğu diyet planlarından farklı bir diyet çeşididir. Aralıklı oruç diyeti, bazı zamanlar bir gün aralık ile bazı zamanlar ise gün içerisinde saat aralıkları ile tutulan oruçlar şeklinde uygulanır.

Gıdaların tüketildiği zaman dilimini kontrol eden aralıklı oruç diyeti, alışılmış diyetlerin aksine yiyecek miktarıyla ilgili kısıtlama yapmaz. Aralıklı oruç, farklı zaman dilimlerinde birkaç farklı metot ile uygulanabilir.

Alternatif Gün Orucu Nedir?

Ye- dur- ye metodu olarak bilinen alternatif gün orucu, bir gün yiyip diğer gün oruç tutarak uygulanır. Hafta içerisinde birkaç kez 24 saat kısıtlama içeren bu beslenme modeli, öğle vakitlerinde tüketilen yemekten sonra diğer günkü öğle yemeğine kadar oruç tutulması şeklindedir. Bir gün boyunca yemek kısıtlaması içerdiğinden diğer aralıklı oruç türlerinden farklıdır.

Diyet planı bulunmayan bir beslenme sistemi olması uygulanabilmesi açısından kolaylık sağlar. Aynı zamanda kalori alımını azalttığından dolayı kilo vermeyi de hızlandırır. Genellikle kilo vermek için başvurulan bu diyet yöntemi, kilo vermenin yanında sağlığa olumlu etkileri ile dikkat çeker. Hormonlara olumlu bir etki ile yaklaştığından insülin direncini azaltır. Bu sayede insülin direncini ve iştahı kontrol altına alır. Bunlarla birlikte açlığın yarattığı insülin direnci düşüklüğü, tip 2 diyabet riskini azaltır. Kalp sağlığı için de olumlu etkileri bulunur. Kan şekerini kontrol altında tutabilmeye yardımcı olur. Özellikle yağ yakma konusunda yararlı olabilir. Oruç tutulan zaman içerisinde büyüme hormonu salgılanmasının artması ise kas kaybı yaşanmadan kilo verebilmeyi mümkün kılar.

Alternatif gün orucunun sağlığı olumsuz etkilememesi bakımından bir diyet uzmanı eşliğinde uygulanması tavsiye edilir. Uzun süreli açlığın ve düşük enerji alınan günlerin düzenli kontrol edilmesi ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bünyeye göre değişiklik gösteren aralıklı açlığın etkileri her kişiye uygun bir beslenme yöntemi değildir.

Alternatif Gün Orucu Nasıl Yapılır?

Alternatif gün orucu uygulanırken tüketilen öğünler bir düzen içerisinde ilerlemelidir. Uygulanmak için gün içerisinde istenilen zaman dilimi seçilebilir. Bir kahvaltıdan diğer kahvaltıya veya akşam yemeğinden diğer akşam yemeğine kadar da oruç tutulabilir. Önemli olan, 24 saat boyunca yeme kısıtlaması yapılmasıdır. Oruç tutulan günlerde sıvı tüketimi sağlanabilir.  

Alternatif gün orucunda, açlık hissini en aza indirmek ve besin değerlerinden mahrum kalmamak amacıyla oruç öncesindeki son öğünde yeterli besin alınması önerilir. Protein açısından zengin yiyecekler ve sağlıklı sebzeler tüketmek sağlığı dengede tutabilmeyi ve açlık hissetmemeyi sağlar. Özellikle et, yumurta, yoğurt, peynir ve süt gibi protein zengini besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Böylelikle sağlıklı bir kilo verme mümkün olabilir.

https://www.ifastin.com/