TAKİP ET
Anti-İnflamatuar Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?
Anti-İnflamatuar Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

İnflamasyon, vücudun hastalık ve yaralardan korunmasına ve iyileşmesine yardımcı olan doğal bir süreçtir. Vücut inflamasyon sürecinde beyaz kan hücrelerinin ve bağışıklık hücrelerinin üretimini arttırır. Bu sayede kendini enfeksiyonlardan korumaya çalışır. Ancak bu sürecin kronikleşmesi, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi sorunları beraberinde getirir. Vücudunuzda inflamasyon sürecinin kronikleşmesinin önüne geçmek için anti-inflamatuar diyet uygulayabilirsiniz.

Vücudunuzdaki inflamasyon indeksi seviyesinin düşürülmesine yardımcı olan anti-inflamatuar beslenme düzeni, sağlıklı yaşamak isteyen pek çok kişi tarafından uygulanır. Rafine karbonhidratlar, sağlıksız yağlar, tatlılar, şekerli/gazlı içecekler, işlenmiş et gibi besinler; vücutta inflamasyon kronikleşmesine neden olduğu için anti-inflamatuar diyet listelerinde yer almamaktadır.

Anti-İnflamatuar Diyet Nedir?

Anti-inflamatuar diyet; günün her öğününde sağlıklı protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin sağlanmasına ve yeterli oranda vitamin, mineral, lif ve su tüketilmesine dayanır. Anti inflamatuar diyeti yalnızca kilo vermek veya kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından değil sağlıklı yaşamayı ilke edinen birçok kişi tarafından tercih edilir.

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini içermeyen bu diyet türünü, sağlıklı beslenmek isteyen herkes tarafından tercih edilebilir. Anti inflamatuar diyeti yaparken anti-inflamatuar özellikli besinlerin diyet lisesine eklenmesi, faydalı olacaktır.

Anti-inflamatuar beslenme düzeninin benimsenmesi, inflamasyonu önlemek ve kronik inflamasyonun zararlı etkilerini azaltmak için yapılabilecek en pratik ve yararlı şeydir. İnflamasyonu arttıracak besinlerin tüketimi azaltmanıza yardımcı olan anti-inflamatuar diyetinin yanı sıra düzenli egzersiz yaparak inflamatuar belirteçlerini ve kronik hastalık riskini en aza indirebilirsiniz.

Anti-İnflamatuar Diyet Listesi

Anti-inflamatuar beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, günlük öğünlerde sağlıklı protein açısından zengin besinlerin tüketilmesidir. Beyaz un, inflamasyon değerlerini arttıracağı için beyaz un ile hazırlanan ekmeklerin ve makarnaların tüketiminden uzak durmak yararlı olacaktır. Bu besinler yerine öğünlerde anti-inflamatuar besinler tüketilmesi gerekir.

Vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin olan çilek, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, kiraz gibi kırmızı meyveler, anti-inflamatuar diyet listesine rahatlıkla eklenebilir. İçerdikleri antioksidan özellikli antosiyaninler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek inflamasyonu ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Üzüm de anti-inflamatuar özellikli bir meyvedir ve diyet listenizde bulunabilir.

İnflamasyon riskini azaltan avokado aynı zamanda kanser riskini azaltma özelliğine de sahiptir. Günlük beslenme listenize avokado salatalarını rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Anti-inflamatuar besinlerden biri de mantardır. Mantarı hafif bir biçimde pişirerek günlük beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Anti-İnflamatuar Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı yaşamak amacıyla sıkça tercih edilen anti inflamatuar diyette öğün sayısını azaltmanıza gerek yoktur. Şekerli ve asitli içecekleri, şeker ve un içeren kurabiye, kek gibi tatlıları, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etleri beslenme planınızdan çıkarmanız yararlı olacaktır. Anti-inflamatuar diyeti yaparken düzenli egzersiz yapmaya ve günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

https://www.ifastin.com/