TAKİP ET
Aralıklı Oruç Boyunca Hangi Semptomları Gösterebilirsiniz?
Aralıklı Oruç Boyunca Hangi Semptomları Gösterebilirsiniz?

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler son dönemlerde sıklıkla araştırılan konular arasında yer aldı. Kilo vermek için tercih edilen aralıklı oruç diyeti yediklerinize değil ne zaman yediğinize odaklanan bir beslenme modelidir. Aralıklı oruç diyeti, klasik diyetlerden ayrışır. Aralıklı oruç diyetine başladığınızda bazı fiziksel semptomlarla karşılaşabilirsiniz. 

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?

Aralıklı oruç diyeti gün içerisinde belirli saatlerde yemek yediğiniz süreleri kısıtlayarak yemek yeme aralıklarınızı düzenler. Aralıklı oruç diyetinin amacı, klasik diyetlerdeki gibi kalorileri kontrol etmek değil, yemek aralıklarının kontrol edilmesidir. Aralıklı oruç diyetlerinden en popüler olanları 16:8 aralıklı oruç diyeti ile 5:2 aralıklı oruç yöntemidir.

Aralıklı oruç diyetini günümüzde yalnızca kilo vermek için değil, forma girmek, yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler uygulamaktadır. Aralıklı oruç diyeti metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran bir diyet yöntemidir. Aralıklı oruç kişinin yeme içme alışkanlıklarını düzene sokarak vücudun daha sağlıklı olmasını destekler.

Sağlıklı Bir Aralıklı Oruç İçin Yapılması Gerekenler

Aralıklı oruç her ne kadar popüler bir yöntem olsa da düzenli aralıklarla yemek yemeye alışkın olan bünyeler için başta zor olabilir. Bu durumda birçok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aralıklı oruca başlamadan önce hazırlık yapmak oldukça önemlidir. Tüketilen besinlerin karbonhidrat, şeker ve tuz gibi sağlıksız besinlerden uzak olması gerekir. Bunun yerine sağlıklı besinleri tercih etmek bu süreçte size yardımcı olacaktır.  

Aralıklı oruç yaparken kafein, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin tüketimini azaltabilirsiniz. Aralıklı oruca başlamadan önce sağlıksız besinleri bırakarak vücudunuzun arınmasını sağlayabilirsiniz.

Vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle günde 2-2,5 litre sıvı tüketmek gerekir. Yeterince sıvı tüketerek vücudunuzun yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede aralıklı oruca daha kolay adapte olabilir, semptomların azalmasını destekleyebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Sırasında Hangi Semptomları Gösterirsiniz?

Aralıklı oruç diyeti klasik diyet tekniklerinden oldukça farklıdır. Günün belirli saatlerinde yemek yemeye kısıtlama getiren bu yöntemle bazı fiziksel semptomlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Baş Ağrısı: Vücudunuz belirli bir yeme düzenine alıştığı için yemek tüketemediği durumlarda baş ağrısı ortaya çıkabilir. Aralıklı orucun ilk günlerinde baş gösteren bu rahatsızlık kısa zamanda geçer. Bu sürece adapte olabilmek için bol su tüketmek gerekir. Bol su tüketimi ile vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Yorgunluk: Aralıklı oruç yapmaya başladığınızda baş gösteren semptomlardan biri yorgunluktur. İlk gün başlayan yorgunluk 4-5 gün kadar devam eder. Organlarınız ve vücudunuz kendini yenilemeye başladığı için yorgun ve bitkin düşebilirsiniz. Bu süreçte kendinizi çok yormadan işlerinizi halledebilirsiniz.

Baş Dönmesi: Aralıklı oruç yaparken sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Ani hareketlerde meydana gelen baş dönmesi sizi korkutabilir. Ancak dikkatli davranmanız halinde baş dönmesi sorunu ortadan kalkacaktır. Ani hareketlerden uzak durarak baş dönmesini önleyebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/