TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyet Listesi
Aralıklı Oruç Diyet Listesi

Her insanın zayıflamak için tercih ettiği yöntem ve uygulama süresi farklı olabilir. Son zamanların trendi haline gelen aralıklı oruç yöntemi ile etkili bir şekilde zayıflamak mümkündür. Yeme düzenindeki değişiklik sayesinde aralıklı oruç yöntemi diğer diyet listelerinden ayrılır. Özellikle birçok diyet denemesine rağmen kilo veremeyenler için aralıklı oruç oldukça etkili bir yöntemdir.

Aralıklı oruç ile hayalindeki kiloya ulaşmak isteyen herkes yemek konusundaki sınırları önceden öğrenmek ister. Genel olarak bu diyet yönteminde günlük hayatta tükettiğiniz pek çok besin serbesttir. Ancak diyet programındaki serbestlik sizi daha fazla yiyecek tüketmeye sevk etmemelidir. Aralıklı oruç ile zayıflamaya karar verdiğinizde diyet listesinde serbest bırakılan alanlarda kendinize katı kurallar uygulamak daha etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir.

Birçok insan aralıklı oruç yöntemi ile kilo vermeye kararlı olduğunda hangi yiyecekten ne kadar yemesi gerektiğini öğrenmek ister. Ayrıntılı bir şekilde hazırlanan aralıklı oruç diyet listeleri sayesinde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Genel olarak aralıklı oruç diyetinde uygulayabileceğiniz yöntemi seçmek istersiniz. Bu nedenle besinlerin ağırlık yapmaması ve kolayca yakılabilmesi için diyet zamanına göre bir liste yapılmalıdır. Aralıklı oruç için alternatif diyet listesi arayanlar birkaç öneriyi aşağıda bulabilir.

16/8 Aralıklı Oruç Diyet Listesi

İlk öğüne kadar;

·         1 litre su

·         1 fincan kahve ya yeşil çay

Kahvaltı

·         2 yumurta

·         Peynirli yumurta

·         Yarım avokado

·         Yeşillik: kırımızı turp, havuç ve roka

·         10 adet badem

·         1 orta boy mandalina

Ara öğün

·         1 bardak kefir

·         1 avuç kabak çekirdeği

Son öğün

·         1 porsiyon kıymalı karnabahar yemeği

·         1 kâse mercimek çorbası

·         Mevsime uygun yeşilliklerden yapılan bir salata zeytinyağı ve sirke eşliğinde

Akşam yemeğinden sonra süre uzun olduğu için açlık hissi oluşabilir. Böyle durumlarda sınırsız bir şekilde su tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra, maden suyu ve çeşitli bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

5:2 Aralıklı Oruç Yöntemi  

5:2 aralıklı oruç yöntemi, diğerine kıyasla sürdürmesi daha zor bir yapıya sahiptir. Bu diyet yöntemi diğerine kıyasla daha az kalori alımı gerektirir. 5:2 aralıklı orucunu uygularken aynı haftanın peş peşe olmayan günleri tercih edilir. Bu iki gün boyunca normalde aldığınız kalorinin %25’i kadarını yemeniz gerekir.

5:2 aralıklı oruç yöntemi uygulaması zor olduğu için sürdürme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak bu konuda sıkıntı yaşamayanlar için 5:2 yöntemi ile etkili bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Bu aralıklı oruç yöntemini uygularken yaşam tarzınıza uygun bir şekilde adapte edeceğiniz için belli bir diyet listesi gerekmez. 5:2 aralıklı orucunu uyguladığınız günlerde kalori bakımından düşük sebze, meyve ve ana yemekler tercih edilir. 5:2 yöntemi için örnek bir diyet listesi arıyorsanız, aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kahvaltı

  •  40 gram yulaf ezmesi
  • 100 gram meyve
  • 1 yumurta veya 1 yumurtayla yapılmış yağsız omlet (domates, soğan, ıspanak vb. katabilirsiniz)

Öğle / Akşam

  • 1 patates (haşlanmış ya da yağsız fırınlanmış)
  • 1 porsiyon sebze
  • 150 gram meyve
  • 100 gram tavuk (haşlanmış veya yağsız fırınlanmış) veya 100 gram tavukla yapılan az yağlı çorba (içerisine yarım bardak sebze katılabilir.)

https://www.ifastin.com/