TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Gün Yapılır?
Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti olarak bilinen bu diyet türünde dikkat edilmesi gereken birkaç ufak nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri de aralıklı oruç diyetinin kaç gün yapılması gerektiğidir. Çünkü vücudun belirli noktalarında biriken yağın kaybedilebilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Aynı zamanda da aralıklı oruç diyeti ile kilo verebilmek için metabolizmanın hızlanması gerekmektedir.

Bu sürecin başlayabilmesi için ise kalori kısıtlamasına gidilmesi ve aralıklı açlık penceresinde olunması gerekmektedir. Çünkü ancak bu şekilde aralıklı orucun faydalarının görülebilmesi mümkün hale gelecektir. Fakat her birimizin insan olduğu göz önüne alınınca tüm hayatımızı böyle geçirmeyeceğimiz de gerçektir. Bu nedenle de uzmanlara göre aralıklı orucun haftada 2 ya da 3 gün yapılması önerilmektedir.

Ancak gün sınırlamasının yanı sıra saat sınırlamasının da konulması gerekmektedir. Bu sınır kadınlarda 12 ile 14 saat arasında bir açlıktır. Erkeklerde ise diyet günlerinde ortalama 14 ile 16 saat arasında aç kalınabilmektedir. Bu sınırlar hem kilo kontrolü açısından hem de bazı metabolik sorunlarla başa çıkabilmek açısından çok etkili ve önemli bir yol olarak değerlendirilmektedir.

Aç Kalmak Hücreleri Güçlendiriyor

Uzman görüşlerine göre açlık dönemlerinde hücreler, evrimsel olarak korunmuş olan savunma mekanizmalarını ortaya çıkarmaktadır. Bu mekanizmalar sayesinde de vücutta glukoz regülasyonunu kontrol edilmektedir. Aynı zamanda da enflamasyonu baskılamakta ve stres direncini arttırmaktadır. Böylelikle de daha sağlıklı bir vücut ve duygu durumunun olmasını sağlamaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Ömrü Uzatıyor mu?

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çeşitli araştırmalara göre pek çok sonuç elde edilmiştir. Bu sonuçlar ise bazı moleküller yapıların kullanımıyla aralıklı açlıktaki metabolik durumun elde edilebileceğini göstermektedir. Bu sayede de hem kilo kaybının oluştuğu hem de hastalıklara karşı daha kontrollü olduğu söylenmektedir.

Bunun yanı sıra uzmanlara göre, aralıklı beslenme ve aç kalmanın yaşam süresini uzattığını gösteren hayvan deneylerinin varlığından söz edilmektedir. Ancak insanlar üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmalar da böyle bir sonuca henüz ulaşılamamıştır. Bu nedenle de henüz aralıklı orucun insan ömrünü uzattığına dair bir bulguya erişilememiştir.

Aralıklı Oruç Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Aralıklı oruç sonrasında nasıl bir beslenme şeklinin benimsenmesi gerektiği henüz netleşmemiştir. Çünkü bugüne kadar yapılan çalışmaların bu konu hakkında net bir bilgi ortaya koymadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra belirli yaş grupları içerisinde yapılan kısıtlı çalışmalarında genel bir sonuç vermediğinin altının çizilmesi gerekmektedir.

Ancak bireylerin aralıklı oruç sırasında ve sonrasında da belirli noktalara dikkat etmesinin iyi olabileceği söylenmektedir. Bireyin aralıklı oruç sürecinde de sonrasında da abur cuburdan uzak kalması gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumların vücudun dengesini bozacağı öne sürülmektedir. Bunun nedeni ise hiç şüphesiz daha sağlıklı bir beslenme biçiminden sağlıksız beslenme biçimine geçilmesinin yaratacağı şok etkisidir.

https://www.ifastin.com