TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?
Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Obezite ve beslenme bozukluklarının gittikçe arttığı günümüzde kilo kontrolü için birçok yönteme başvurulur. Bunlardan biri de aralıklı oruç yani intermittent fasting (IF Diyeti) diyetidir. Günümüzde oldukça popüler hale gelen bu yöntem klasik diyet yöntemlerine alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Aralıklı oruç için aslında beslenme düzeni olarak tanımlayabileceğimiz bir beslenme şeklidir. Diyet ve diğer kilo programlarından farklı bir sisteme sahiptir. Günün belirli saatlerinde hiçbir yiyecek tüketmeden sadece kalorisiz sıvılar tüketilmesidir.

Aralıklı orucun amacı, vücudun belirli kısımlarında biriken yağın erimesi ve metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Bu yöntem aracılığıyla kilo verilmektedir. Intermittent Fasting yani aralıklı oruç klasik zayıflama yöntemlerinden farklı olarak yediklerimizi değil de ne zaman yediğimizi dikkate alır.

Yapılan araştırmalar aralıklı oruç diyetinin kilo vermeyi sağladığı, kan şekerini düzenlediği görülmüştür. Aralıklı oruç ayrıca vücuttaki yağ miktarını, kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini azaltmaktadır. Ayrıca, kilo vermede etkili olduğu da görülmüştür. 

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti yapmaya başlamadan önce doktor ya da diyetisyenle görüşmek daha sağlıklı olacaktır. Aralıklı oruç, herkes için uygun bir diyet değildir. Özellikle, tip I diyabet hastaları, tansiyon hastaları, hamileler ve emziren annelerin bu diyeti yapması sağlık açısından risk oluşturur. Diyetisyen size diyet hakkında detaylı bilgi verecek ve size özel uyarlanmış diyet programı hazırlayacaktır.

Aralıklı oruçta amaç, belirlenen sürelerde yemek yememektir. Örneğin; kişi 16 saat boyunca oruç tutup daha sonra 8 saat yemek yiyebilmesi gibi birkaç aralıklı oruç diyet yöntemi bulunmaktadır.

5-2 Aralıklı Oruç Diyeti

5-2 aralıklı oruç diyetinde haftanın 5 günü normal beslenme, kalan 2 günü ise vücudun harcadığı enerji kadar kalori alınması gerekir. Bu beslenme şeklinde haftanın 2 günü oruç tutulur. İki günlük oruç rutininde erkekler genellikle 600 kalori ve kadınlar ise 500 kalori tüketerek diyete devam eder. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, oruç günlerinin peş peşe olmayan günlerde seçilmesidir.

16-8 Aralıklı Oruç Diyeti

Bu diyet, 16:8 ve 20:8 olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. 1 gün içerisinde 16 saat oruç tutulduğu geri kalan saatte ise 2 ya da 3 saat yemek yenildiği uygulamadır. Sabah kahvaltı yapmak yerine, öğlen beslenme ile aralıklı oruç tutulabilir. Yeme içmenin kısıtlı olmadığı 8 saatlik zaman zarfında zamanlamaya gerekli özen gösterilmelidir.

Tek Öğün Beslenme

Alternatif beslenme olarak da tanımlanan bu diyet eat-stop-eat olarak bilinmektedir. Haftanın belirli günlerinde uzun süreli aç kalma söz konusudur. Pazartesi günü akşam yemeğinin ardından 1 günlük oruç tutulur. Ardından ertesi gün serbest şekilde günlük yemek rutinine dönülür. Ertesi gün tekrar oruç tutmaya devam edilir. Bu diyette su, çay ve kalorisiz içecekler tüketilebilmektedir.

https://www.ifastin.com/