TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyetinde Kaç Saat Aç Kalınır?
Aralıklı Oruç Diyetinde Kaç Saat Aç Kalınır?

Tek tip beslenmeyi içeren diyetler, sıkıcı geliyor veya kilo vermenize yardımcı olmuyorsa aralıklı oruç diyeti ile fazla kilolarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Aralıklı oruç diyetinde ne yediğinizden çok yemek için ayırdığınız süre önemlidir. Yalnızca günün belirli saatleri arasında beslenmeye izin veren aralıklı oruç, günümüzde kilo vermek ve sağlıklı beslenmek amacıyla birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

16:8 ve 5:2 yöntemi olmak üzere çeşitleri bulunan aralıklı oruç konusunda en çok merak edilen sorulardan biri “aralıklı oruç diyetinde kaç saat aç kalınır” sorusudur. Aralıklı oruç diyeti hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç, aslında diyet programı değildir. Gün içerisinde belirlediğiniz zaman dilimlerinde ya da haftanın belirlenmiş günlerinde enerji alımında farklı kısıtlamalar yapılan bir beslenme programıdır. Yani aralıklı oruç diyeti, 24 saat içerisinde kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğünden oluşan beslenme şeklidir.

İngilizcesi intermittent fasting olan aralıklı oruç diyetine başlamadan önce aralıklı oruç saatlerinin veya günlerinin belirlenmesi gerekir. Vücuttaki insülin direncinin azalmasına destek olan aralıklı oruç diyeti, günün belli saatlerinde veya haftanın belirli günlerinde aç kalmanız gerekir. Çünkü aç kaldığınız süre içerisinde vücudunuz enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanarak fazla kilolardan kurtulmanıza olanak sağlar. Aç kalacağınız saatleri yaşam biçiminizi göz önünde bulundurarak belirlemeniz, diyetin sürdürülebilirliği açısından yararlı olacaktır.

Sağlıklı bir biçimde kilo vermenize olanak sağlayan aralıklı oruç diyeti, vücudunuzun insülin duyarlılığının artmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda bu beslenme biçimi ile vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek Tip2 diyabet riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyetinde Kaç Saat Aç Kalınır?

Aralıklı oruç diyeti saatleri ve günleri bakımından farklılık gösterir. 16:8 yöntemi ve 5:2 yöntemi olarak adlandırılan aralıklı oruç çeşitlerinde aç kalınan ve yemek yemeye ayrılan süreler değişiklik göstermektedir.

Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği 16:8 yönteminde 16 saat aç kalıp, 8 saat yemek yiyebilmek şeklindedir. Açlık süresinde uyku süresini de dahil edebilirsiniz. Bu aralıklı oruç yöntemini örnek vererek açıklamak gerekirse; 11:00 ile 19:00 saatleri arasında yemek yiyerek, günün geri kalan kısmında herhangi bir besin tüketmemelisiniz. Bu noktada aralıklı oruç diyetinde 16 saat aç kalındığını söyleyebiliriz.

Bir diğer yöntem 5:2 yöntemi ise haftanın 5 günü normal beslenme, 2 günü ise kısıtlı kalori alımı yapmayı şart koyan yöntemdir. Kısıtlı yemek yenilen 2 günde normal günlerde tüketilen besin miktarının 4’te 1’i tüketilmelidir. Bu yöntemi uygularken 12 ile 20 saat aç kalabilirsiniz.

Ye-Dur-Ye yönteminde ise oruç tutan kişi, haftada bir veya iki kez 24 saat boyunca oruç tutmaktadır. Bu yöntemde bir gün akşam yemeğinde yemek yediyseniz ertesi gün akşam yemeğine kadar yemek yememeniz gerekir. Bu yöntemde 24 saat aç kalmanız gerekmektedir.

https://www.ifastin.com/