TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyetinde Ne Yenir?
Aralıklı Oruç Diyetinde Ne Yenir?

Aralıklı oruç diyetinin temelinde yediğiniz yiyeceklerin belli bir zamana yayılması yer alır. Birçok insan aralıklı oruç diyeti ile beslenme şeklini düzene sokmak ister. Genel olarak aralıklı oruç diyetinde ne yiyeceğinizle ilgili detaylar geri planda kalır. Aralıklı oruç diyeti ne zaman yemek yiyeceğinizle ilgilenir.

Bu nedenle, aralıklı oruç diyetinin temelinde yemek yediğiniz saatler yer alır. Genel olarak aralıklı oruç diyeti birçok uygulama şekli ile karşınıza çıkar. Bu diyet yönteminde kişinin en az 8 saat boyunca aç kalması önemlidir. Bu süre zarfında şaşıran ve yeme faaliyeti olmayan vücut, kilo vermek içi uygun şartlara sahip olur.

Aralıklı oruç diyetine başlamak isteyen birçok insan hangi gıdaları tüketip tüketmeyeceğini öğrenmek ister. Özellikle uzun soluklu bir diyet amaçlayan kişiler aralıklı oruçta tükettiği besinlere büyük önem verir. Genel olarak, aralıklı oruç diyetinde ne yediğiniz değil ne zaman yediğiniz önemlidir. Bu nedenle günlük hayatta tükettiğiniz birçok gıdayı diyet boyunca sofranıza alabilirsiniz.

Diyette birçok yemek serbest olsa da daha etkili sonuçlar için bazı gıdalardan uzak durmak isteyebilirsiniz. Bunun için doktorunuza danışarak size özel bir aralıklı oruç diyet listesi alabilirsiniz.

Aralıklı Oruç ve İçecekler

Yeme şekliniz değişse de aralıklı oruç diyetinde suyun önemini fark etmelisiniz. Yemeğin serbest olduğu zaman diliminde bol miktarda su tüketmek yağ yakımı açısından önemlidir. Bunun yanı sıra, 8 saatlik açlık döneminde de zorlandığınız anlarda su, soda ve detoks içerikli suları tüketebilirsiniz.

Yemeğin serbest olduğu zaman diliminde gazlı içecekler tüketmek daha şişkin olmanıza ve rahatsız hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, diyet boyunca kefir, ayran gibi sağlıklı içecekleri tercih etmeniz gerekir.

Aralıklı Oruç ve Karbonhidrat

Genel olarak aralıklı oruç diyetinde birçok gıda serbest olduğu için karbonhidrat konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak aralıklı oruç diyetinde etkili sonuçlar almak için karbonhidrat miktarını azaltmanızda fayda var. Bunun yerine mevsim sebzeleri ile yapılmış yemek ve salataları tercih edebilirsiniz.

Diyet boyunca yemeğin serbest olduğu anlarda çeşitli fast food ürünlerini tüketebilirsiniz. Ancak yağ yakımı ve kilo verme süresi açısından bu tarz yiyeceklerden uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Aralıklı Oruç ve Lifli Gıdalar

Aralıklı oruç döneminde lifli gıdalarla zenginleştirilmiş öğünler önemlidir. Bunun için kepekli ve tahıllı gıdalardan oluşan besinleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Özellikle aperatif bir şeyler hazırlamak istediğinizde lifli gıdalar tercih edebilir ve aynı zamanda tokluk hissini destekleyebilirsiniz.

Aralıklı Oruç ve Sebze/ Meyve

Sebze ve meyveler genelde her diyette büyük bir yer kaplar. Yemeğin serbest olduğu anlarda sebzeleri çiğ ya da yemek şekli ile tüketebilirsiniz. Özellikle bazı sebzeleri fırınlamak çok daha sağlıklı öğünlere ulaşmanız açısından önemlidir. Aralıklı diyet esnasında meyvelerin şeker oranını hesaba katarak lifli ve posalı seçeneklere yönelebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP