TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyetinden Maksimum Verim Nasıl Alınır?
Aralıklı Oruç Diyetinden Maksimum Verim Nasıl Alınır?

Intermittent fasting olarak bilinen aralıklı oruç diyeti son dönemlerde oldukça popüler bir beslenme modelidir. Etkili bir şekilde kilo vermek isteyenlerin pek çoğu aralıklı oruç diyeti ile kilo vermektedir. Aralıklı oruç diyetinde sağlıklı kilo vermek için bazı püf noktalara dikkat etmek son derece önemlidir. Bu noktalara dikkat ederek aralıklı oruçtan maksimum verim alabilirsiniz. Aralıklı oruç diyetinin püf noktaları ile ilgili merak edilenleri yazımızda derledik.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyetinde yediğiniz yiyecekler belirli bir zamana yayılır. Aralıklı oruç diyetinde gün içerisinde belirli saatlerde hiçbir besin tüketilmemesi veya haftanın belirli günlerinde kalori alımında büyük sınırlamalar söz konusudur. Aralıklı oruç diyetinin temelinde belirli saatlerde sadece su ve içecek tüketimi söz konusuyken bu zaman diliminin dışındaki zamanlarda ise yemek yenilebilmektedir.

Aralıklı oruç, kişiye özel uygulanabilen bir beslenme modelidir. Birçok aralıklı oruç türü bulunur. Bunlardan en sık tercih edileni 16:8 ve 5:2 şeklinde uygulanan aralıklı oruç diyetidir. 16:8 aralıklı oruç diyetinde günün 16 saati oruç tutulması söz konusudur. Bu zaman dilimi içerisinde yiyecek tüketilmemektedir. Yemek yenebilen aralık ise 8 saatlik zaman dilimini kapsar. Bu zaman dilimi ise genellikle öğlen 12 ile akşam 8 arası olan aralıktır.

Aralıklı Oruçtan Verim Almak İçin Yapılabilecekler

16:8 Aralıklı Oruç Yöntemi ile Etkin Kilo Verin

Birçok türde yapabileceğiniz aralıklı oruç yöntemi bulunur. Kilo, metabolizma gibi hususları dikkate alarak kendiniz için en uygun aralıklı oruç seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Gün içerisinde 16 saat oruç tutmak ve günün kalan 8 saatinde ise yemek yemeyi içeren 16:8 yöntemi, aralıklı orucun en çok tercih edilen metotları arasındadır. Gün içerisinde belirli aralıklarla yemek tüketilebildiği için bu konuda zorlananlar için de oldukça idealdir.

16:8 aralıklı oruç diyeti esnasında erkekler her gün 16 saat oruç, kadınlar ise 14 saat aralıklı oruç tutmaktadır. Bu tip aralıklı oruç planı, “12 saatlik oruç” metodunu denemiş ancak verimli olamamış kişiler tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir. 

Hafta sonu evdeyseniz ise 5:2 diyetini tercih edebilirsiniz.

Egzersiz ile Daha Hızlı Sonuç Elde Edin

Aralıklı oruç doğru uygulandığı takdirde etkin kilo verilmesine yardımcıdır. Bununla birlikte kilo verme sürecini hızlandırmak ve sağlıklı kilo vermek için aralıklı oruç ile birlikte egzersiz de yapabilirsiniz. Aralıklı oruç saatlerinizi spor ve egzersiz programınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı ve hızlı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Beslenme Rutininizi Doğru Oluşturun

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verirken beslenme rutininizin dışına çıkmanız söz konusudur. Bu durumda 16:8 aralıklı oruç yönteminde 8 saat boyunca yemek yemek serbesttir. Bu aralıklarda yüksek kalorili ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketmekten kaçınmak gerekir. Diyeti destekleyecek türde daha hafif ve sağlık için faydalı yiyeceklere yönelebilirsiniz. Aşırı yemek yemek ve ağır besinler tüketmek sağlık problemlerinizin oluşmasına neden olacaktır.

https://www.ifastin.com/