TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyetine Başlangıç Rehberi
Aralıklı Oruç Diyetine Başlangıç Rehberi

Aralıklı oruç son dönemlerde oldukça popüler bir beslenme şeklidir. Aralıklı oruç, diyetten daha çok beslenme modeli olarak tanımlanabilir. Aç kalma ve yemek yeme zamanlarının belirlendiği bir beslenme düzenidir. Aralıklı oruç yani Intermittent Fasting kalori sayımı yapmak yerine ne zaman yemek yenileceğine ve ne zaman kalori alımına kısıtlama getirileceğine karar verir.

Aralıklı oruç yeni yeni keşfedilmeye başlayan bir modeldir. Birçok kişi aralıklı orucun ne olduğuyla ilgili araştırma yapmaktadır. Bu nedenle, aralıklı oruca başlangıçla ilgili bilgiler oldukça önemlidir. Aralıklı oruç hakkında başlangıç düzeyi bilgiler içeren ve ana hatlarıyla aralıklı orucun ne olduğunun anlatıldığı başlangıç rehberi size hap bilgiler sunmaktadır.

Aralıklı oruç diyeti, ağırlıklı olarak 16:8 şeklinde uygulamaya geçirilen günün yalnızca 8 saati yemek yenilebildiği ve 16 saati oruç tutulduğu biçimiyle yapılmaktadır. Yani, aslında aralıklı oruç denilen şey ramazan ayında tutulan oruca benzeyen bir yapıya sahiptir. Zaten şekil bakımından da günün belirli bir kısmında oruç tutulan ve yemek yenmeyen belirli saatlerinde ise yemek yenilebilen bir sistematiğe sahip olmaktadır.

Fakat, ramazan orucundan farklı olarak birkaç ufak değişikliğin olduğu da bilinmelidir. Aralıklı oruçta yemek yiyebileceğiniz saatleri belirli kurallar çerçevesinde kalınarak ama temelde kişinin kendisinin belirlediği ve yemek yenmeyen saatlerde de su, kahve gibi şeker oranı yüksek olmayan içeceklerin tüketilebildiği bir oruç olmaktadır. Bu açılardan da ramazan orucundan farklılaşmaktadır.

Aralıklı Oruca Nasıl Başlanır?

Aralıklı oruca başlanması için öncelikle sekiz saatlik bir pencere seçilmesi ve yiyecek alımının buna göre ayarlanması gerekmektedir. Ancak, bu sekiz saati istediğiniz herhangi bir süre olarak kabul edebiliyor olmanıza rağmen genel kabul sabah kahvaltısını atlayarak öğle ve akşam yemeği saatlerinde yiyecek alımı yapmaktır. Böylelikle akşam yemeğinin ardından diğer gün öyleye kadar oruç tutulmuş olur.

Ancak, bazı zamanlarda kişi, öğleden önce acıkabilmektedir ve aç kaldığında halsiz hissedebilmektedir. Bu nedenle de eğer öğleden önce acıkıyorsanız sabah mesai saatinin başlaması ile yiyecek alımı pencerenizi başlatarak mesai bitimine kadar yemek yiyebilirsiniz. Böylelikle, öğünlerinizi kontrol etmeniz daha kolay bir hal alabilir.

Özetle, eğer aralıklı oruç diyetine başlamak istiyorsanız öncelikle sizin için en uygun saatleri bulmanız gerekmektedir. Ne zaman acıkıyorsunuz ne zamandan sonra aç kalabilirsiniz bunları hesaplayabilmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda da yiyecek alımı yaptığınız sekiz saatlik o süre zarfında neler yediğiniz ve içtiğinizde aralıklı oruç diyetinin önemli noktalarından biri olmaktadır.

Sonuç olarak aralıklı oruç ile beslenme düzeninizi modelleyen bir yapıya sahiptir. Kilo vermenize yardımcı olan aralıklı oruç, sağlıklı bir yaşam için de uygulanabilmektedir. Aralıklı orucun vücut için faydaları nedeniyle de birçok kişi bu beslenme rutinini tercih etmektedir. Ancak, aralıklı orucu uzman eşliğinde yapmak sağlık açısından en faydalısıdır.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP