TAKİP ET
Aralıklı Oruç Diyetinin 5 Popüler Metodu
Aralıklı Oruç Diyetinin 5 Popüler Metodu

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkesin uyguladığı çok sayıda yöntem vardır. Özellikle son yıllarda popülerlik kazanan aralıklı oruç diyeti en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Aralıklı orucu uygulamaya başlayanların birçoğu, bu yöntemi bir beslenme alışkanlığı haline getirir. Belli dönemlerde kilo dengesini korumak için aralıklı oruç diyetini uygulamayı tercih eder.

Genel olarak diyete karar veren herkes kısa sürede etkili bir şekilde kilo vermeyi ister. Aralıklı oruç ile hayalini kurduğunuz kiloya ulaşmak için zaman aralıklarına dikkat etmeniz gerekir. Bu yöntemle zayıflamanın en önemli artısı zaman tercihlerinin size kalmasıdır. Dilerseniz, 5-2 ya da 16-8 aralık oruç yöntemini seçerek kendinize uygun bir diyet şeklini deneyimleyebilirsiniz. Aralıklı oruç diyetini keyifli ve etkili hale getiren yöntemlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

5:2 Aralıklı Oruç Diyeti

5:2 diyeti ile zayıflamak isteyenlerin belli bir yemek düzenine alışması gerekir. Belirlenen saat aralıklarında yemek yemenize müsaade eden bu yöntem sayesinde etkili bir şekilde kilo vermek mümkündür. 5:2 diyetinde 5 gün boyunca normal bir biçimde yemek serbesttir. Ancak haftanın kalan 2 gününde kalori alımını dörtte birine indirmeniz gerekir. Bu nedenle, 5:2 aralıklı diyeti boyunca kalori alımlarınızı hesaplamanızda fayda var.

Bu diyet yöntemini uygularken 2 gün boyunca 2 öğün ile günü tamamlamanız gerekir. İlk uygulamalarda 5:2 diyetine uyum sağlamak zor olsa da sabır göstermeniz alışmanızı olumlu yönde etkiler.

16:8 Beslenme Düzeni

Aralıklı oruç diyeti birçok anlamda olumlu katkıları tek diyette birleştirmenizi sağlar. 16:8 aralıklı oruç diyetinde belli saatlerde yemek yemeniz serbesttir. Bunun dışında kalan süre boyunca yemek yasak ancak su içmekte özgürsünüz. 16 saat aç kalarak vücudu dinlendiren bu diyet sayesinde hem sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir hem de beslenme düzeninizi değiştirebilirsiniz.

Aralıklı Oruç ile Kas Artırma

Aralıklı oruç yöntemi ile zayıflamak isteyen herkesin diyet yapma amacı farklı olabilir. Özellikle bölgesele kilolar ve kas artırımı gibi nedenlerden dolayı birçok insan aralıklı oruç yöntemini tercih eder. Diyet boyunca kas miktarını artırmak için beslenmeyi düzenli hale getirmek oldukça önemlidir. Bu nedenle öğünlerinizde karbonhidratı azaltıp, proteini artırmak kas dengenizi artırmanın en etkili yolu olacaktır.

İstediğin Besini Tüketme Serbestliği

Aralıklı oruç diyetini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, pek çok şeyin serbest olmasıdır. Özellikle diyet boyunca bazı besinlerin serbest olması bu yöntemin tercih edilebilirliğini artırır. Aralıklı oruç diyetinde birçok besini tüketebiliyor olsanız da bazılarına dikkat etmenizde fayda vardır. Özellikle karbonhidrat ve yağ ağırlıklı bir beslenme düzenini tercih etmek kilo verme işlemini yavaşlatabilir. Bunun yerine, yemeğin serbest olduğu zaman diliminde kalorisi düşük gıdalar tercih edebilirsiniz.

Düzenli Uygulama Kolaylığı

Aralıklı oruç diyeti ile zayıflamak isteyenlerin çoğu, ne kadar süre uygulaması gerektiğini öğrenmek ister. Genel olarak aralıklı oruç diyetinin yöntemine göre uygulama süreleri değişiklik gösterir. Uzmanların pek çoğu bu diyet yöntemini haftada 2-3 gün uygulamanın yeterli olduğunu düşünmektedir.

https://www.ifastin.com/