TAKİP ET
Aralıklı Oruç Güvenli midir?
Aralıklı Oruç Güvenli midir?

Aralıklı oruç ya da İngilizce adıyla intermittent fasting, özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir beslenme programıdır. Ancak özellikle günümüzde düzenli bir beslenme programından çok kilo vermek için yapılan bir diyet haline gelmiştir.

Aralıklı oruç diyeti olarak ifade edilen bu beslenme biçimi, diyet biçimi adından da anlaşılacağı üzere belirli aralıklarla oruç tutma ve yemek yeme sürecini kapsamaktadır. Bu süreç birçok farklı model ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu modellerden en sık tercih edileni 16 saat oruç tutup 8 saat yemek yemeye izin veren model olmaktadır. Bir diğer model ise haftanın 5 günü yemek yemeye izin veren ama 2 günü günlük besininin çok az bir kısmını karşılayabildiğiniz modeldir. Ancak bu modellerin her biri kişiye göre değişiklik gösterebildiği için uzman kontrolünde yapılması tavsiye edilmektedir.

Aralıklı Oruç Yapmalı mıyım?

Aralıklı orucu ilk kez duyan kişiler genellikle diyet programının güvenilirliğini sorgulamaktadır. Çünkü, günün belirli bir saati ya da haftanın belirli bir günü neredeyse tüm beslenme kanallarının kapanmasını gerektiren bu program korkutucu gözükebilmektedir. Fakat bu tam olarak doğru olmamaktadır. Çünkü aralıklı oruçta tüm program kişiye özel olarak düzenlenebilmeye müsait olmaktadır.

Bu nedenle de aslında doğru kişiler tarafından doğru şekilde yönlendirilen aralıklı oruç programlarının insan sağlığına herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak, eğer kişi bir uzman diyetisyen ya da doktor önerisi kapsamında aralıklı oruç programını uygulamazsa o zaman sorun yaşanabilmektedir. Bu nedenle aralıklı oruç diyetini yapmaya başlamadan önce uzmandan yardım almak gereklidir.  

Bu açıdan uzman kontrolünde yapılan aralıklı orucun sağlık için herhangi bir risk oluşturmadığını aksine çok büyük fayda sağladığını söylemek gerekmektedir. Ancak bilinçsiz bir şekilde yapılan aralıklı orucun zararlı olma ihtimalinin olduğunun da altının çizilmesi gerekmektedir.

Aralıklı Orucun Faydaları

Aralıklı oruç kilo verilmesi konusunda oldukça etkili bir programdır. Çünkü günün ya da haftanın belirli aralıklarında besin alınımını sınırlayan bu diyet sayesinde vücudunuz ödemden, kilodan ve yağdan çok çabuk bir şekilde kurtulabilmektedir. Aynı zamanda da kalp sağlığınız üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilmektedir. Çünkü vücudu kilodan ve yağdan arındırmayı amaçlayan bu diyet programı sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulabilmeniz ve damarlarınızın, kalbinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aralıklı oruçta ağırlıklı olarak vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı besinleri tükettiğiniz için beyin sağlığınız ve açlık hissiniz de oldukça iyi bir hale gelebilmektedir. Çünkü, vücuda sadece gereği kadar besin girdiği için vücudunuz belirli bir süreden sonra daha fazlasını istememeye başlayarak hem kendi açlık hissinizi hem de sağlığınızı düzene sokabilirsiniz.

https://www.ifastin.com