TAKİP ET
Aralıklı Oruç (İF Diyeti) Nasıl Yağ Yaktırır?
Aralıklı Oruç (İF Diyeti) Nasıl Yağ Yaktırır?

Aralıklı oruç, kas kaybetmeden kilo vermenize olanak sağlayan bir beslenme biçimidir. Aralıklı oruç diyetinde günün belirli bir bölümünde yemek yenmesi serbest iken belirli bir bölümünde ise oruç tutulmaktadır. Bu diyeti yaparken aç kaldığınız saati ve yemek yediğiniz saati yaşam biçiminize uygun olarak tercih edebilirsiniz. İF diyeti olarak da adlandırılan bu beslenme biçiminde amaç, vücuttaki yağ depolarında bulunan yağların yakılmasıdır. Son zamanlarda pek çok kişi yağ yakımı için aralıklı oruç yöntemini tercih etmektedir.

Aralıklı oruç diyetinde belirli bir liste veya beslenme planı bulunmamaktadır. Ancak diyet süresince tüketilen gıdaların sağlıklı olması, diyetten verim almanızı etkileyen önemli bir unsurdur. Kilo vermeye veya kilo kontrolünün sağlanmasına imkân veren aralıklı oruç, bunların yanı sıra insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Günün belirli saatlerinin beslenmeye ve yemeye ayrıldığı aralıklı oruç ile günlük olarak yalnızca iki öğün yemek yiyebilirsiniz. Bu öğünlerde tükettiğiniz gıdalara dikkat ederek sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Aralıklı oruç ve yağ yakımı konusunda önemli noktalar bulunur.

Aralıklı Oruç ile Yağ Yakımı Nasıl Olur?

Aralıklı oruç süresinde vücut, çeşitli evrelerden geçer. Açlık sebebiyle enerji arayışına giren vücut, enerji sağlamak için ilk olarak glikojen depolarını kullanır. Glikojen depolarının bitmesinin ardından vücut, yeni bir enerji kaynağı aramaya başlar. Kilo vermek amacıyla bu diyeti uygulamayı düşünenler “aralıklı oruç yağ yakımı ne zaman başlar” sorusunu merak etmektedir.

·         Aç kalınan 0-4 saatlik zaman diliminde vücudunuz anabolik evrededir. Bu evrede vücudunuz yediğiniz yemekleri sindirmeye başlar.

·         Orucun 4-12 saatlik zaman dilimini kapsayan katabolik evrede vücut sindirimi tamamlamıştır. Bu evre, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için farklı kaynaklar aramaya başladığı evredir. Enerji için vücuttaki glikojen depoları kullanılmaya başlar.

·         Yağ yakımı süreci, orucun 12-18 saatlik sürecinde başlar. Vücut enerji ihtiyacını karşılamak için yağ depolarındaki yağı kullanmaya başlar. Bu evrede başlayan yağ yakımı süreci, sağlıklı bir biçimde kilo vermenize olanak sağlar.

·         Orucun 18. saatinden sonra ise vücut enerji ihtiyacını karşılamak için keton cisimciklerini tüketmeye başlar. Bu sayede yağ yakımı, hücresel olarak devam etmektedir.

https://www.ifastin.com/