TAKİP ET
Aralıklı Oruç ile İlgili Püf Noktalar
Aralıklı Oruç ile İlgili Püf Noktalar

Her insan sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilmek için etkili yöntemleri tercih eder. Çoğu zaman uyguladığınız diyet ve egzersiz programları kilo vermeniz için yeterli olmayabilir. Son zamanlarda büyük bir ilgi gören aralıklı oruç, kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği disiplinli yöntemlerden biridir. Aralıklı orucu diğer zayıflama programlarından ayıran en önemli detay, belli bir süre hiçbir şey yemeden günün devam etmesidir.

Aralıklı oruç yöntemi ile zayıflamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle bu sistemde zayıflamak isteyenlerin oldukça sabırlı bir şekilde uygulamaya devam etmesi gerekir. Aralıklı oruç diyetinde belli bir süre boyunca kişinin bu yöntemleri uygulaması sonunda zayıflama söz konusudur. Öncelikle aralıklı orucun haftanın 3 günü düzenli bir şekilde yapılması etkili bir zayıflamanın ilk şartıdır.

Aralıklı oruç yöntemi ile zayıflamak isteyenlere birçok alternatif sunulur. Gün boyunca birçok saat aralığında bu oruç yöntemini uygulayabilirsiniz. Aralıklı orucun temelinde 8 saat boyunca belli aralıklarla yemek yeme serbestliği sunulur. Bunun dışında kalan 16 saat boyunca ise hiçbir şey yememeniz gerekir. Ancak sıvı tüketimine devam etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle uzun süre aç kaldığınız zaman diliminde çeşitli detoks, su ve maden suyu gibi faydalı sıvılardan destek alabilirsiniz.

Genel olarak aralıklı orucun temel hatları herkes tarafından bilinir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar vardır. Aşağıdaki püf noktalara dikkat ederek aralıklı oruçta etkin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Aralıklı orucu egzersizle birleştirmek

Birçok diyet programında egzersiz etkisinin kilo verme işlemini hızlandırdığını görmüşsünüzdür. Aralıklı oruç yöntemi ile zayıflarken de aynı egzersiz programını kullanabilirsiniz. Özellikle rahatsız olduğunuz bölgeler için etkili egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz için seçtiğiniz zaman aç olduğunuz dönemlere denk gelirse zorlanabilirsiniz.

Aralıklı oruç esnasında suyu ihmal etmemek

Birçok insan zaten uzun süre aç kaldığı için su ihtiyacını geri plana atar. Özellikle bu dönemde vücudun daha etkili bir şekilde yağ yakması için su ve detokslardan yardım almanızda fayda vardır.

Beslenmede sınırlar koymak

Aralıklı oruç esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli detay, her gıdanın serbest olduğunu bilmenizdir. Çoğu diyet programında kalori alımı ve bazı gıdaların yasak olduğunu görmüşsünüzdür. Aralıklı oruçta herhangi bir kalori ya da besin kısıtlaması yoktur. Ancak kısa sürede daha etkili sonuçlara ulaşmak için mümkün olduğunca sağlıklı ve az yağlı besinler tercih etmenizde fayda vardır.

Aralıklı orucu evde olduğunuz zamanlarda uygulayın

Genelde aralıklı orucu herkes farklı günlerde uygular. En kolay ve sürdürülebilir aralıklı oruç yöntemi, evde daha fazla zaman geçirdiğiniz dönemlerde gerçekleşir. Bu nedenle hafta sonun yaklaşığınız günlerde aralıklı oruç için başlangıç yapabilirsiniz. Çoğunlukla iş günlerinin sonuna denk getirmek için hafta sonuna doğru uygulamaya başlanabilir. Böylece haftanın 4 günü aralıklı oruç programını uygulamış olursunuz.

https://www.ifastin.com/