TAKİP ET
Aralıklı Oruç ile Kilo Verme
Aralıklı Oruç ile Kilo Verme

Kilo verme amacı ile çeşitli diyetler denenmektedir. Bu diyetler kişisel alışkanlıklara göre değişen listeler, zamanlamalar, kısıtlamalar ve yiyecekler içermektedir. Sağlıklı ve hafif bir yaşam için tercih edilen diyetler arasında yer alan aralıklı oruç da kişisel beslenme alışkanlıklarına göre uyarlanabilen bir yapıdadır. Bu sebeple, aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler son zamanlarda dikkat çeken konular arasında yer almaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, hafiflemek ve sağlıklı olmak için tercih edilen ve kişinin rutin yaşantısına göre adapte edilebilen bir diyet yöntemidir. Günümüzde oldukça popüler bir diyet şekli olan aralıklı oruç, bir kilo verme konusunda etkili olur diğer yandan sağlıklı bir kilo verme deneyimi yaşatır. Alanında profesyonel kişilerin tavsiyesi üzerine yaygınlaşan bir diyet yöntemi olan aralıklı oruç diyeti, vücutta denge sağlamak açısından önemli bir roldedir.

Oruç tutarak zayıflama hedeflenen aralıklı oruç diyeti, tükettiğiniz besinlerden ziyade, hangi zaman dilimi içerisinde tükettiğinize odaklanır. Hem kilo vermeye hem de sağlıklı bir yaşama olanak sağlayan aralıklı oruç saatleri; 16/8 ve 17/9 arasındaki oruç süreleridir. Bu saatler şu şekilde açıklanabilir;

·         16/8 diyeti saatleri, akşam 16.00 ve sabah 8.00 arasında oruç tutma sistemi ile uygulanabilir.

Diğer aralıklı oruç diyeti saatlerine de uyarlanabilmektedir.

Rutin yaşama rahat bir şekilde uyarlanabilen bu diyette, 5/2 tekniği ve alternatif oruç yöntemi de tercih edilebilmektedir. Kişisel beslenme alışkanlıklarına göre oruç yöntemi belirlenebilmektedir.

Aralıklı Oruçta Kilo Verme Ne Zaman Başlar?

Aralıklı oruç diyeti yapanlar tarafından 8 saatlik oruç olarak adlandırılan aralıklı oruç, çoğu insan için alışkanlık haline gelmiş bir beslenme metodudur. Diyet listelerinin kısıtlamalarına uyum sağlama konusunda zorluk yaşayan insanlar, bu diyet tekniğini denemektedir. Etkili ve hızlı sonuç veren aralıklı oruç diyeti, bir rutin halinde ve sabırlı bir şekilde yapıldığı takdirde kilo verme imkanı sağlar. Etkin bir aralıklı oruç uygulaması ile ortalama 3 haftada kilo verilebilmektedir. Kişinin metabolizmasına ve dirayetine bağlı olarak alınan verimin de değiştiği aralıklı oruç, bir yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Aralıklı Orucun Faydaları

Kas dokusunu koruyarak kilo verebilmeyi sağlayan aralıklı orucun pek çok faydası vardır. Kilo verme konusunda etkili bir sonuç elde edebilmek için sıklıkla başvurulan diyet yöntemi aralıklı oruç, yemek yeme arzusunu körelterek açlık hissini en aza indirir. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, kanser ve obezite gibi önemli sağlık sorunlarının sebebi olan insülin direncini azaltarak hastalık riskini de azaltır. Bununla birlikte kolesterol ve tansiyonu normal seviyelere ulaştırarak dengeler. Aynı zamanda uyku konusundaki düzensizliklere çözüm bulan aralıklı oruç, enerjik bir vücudun anahtarıdır. Bir yandan vücudun dinç kalmasını sağlayan aralıklı oruç, diğer yandan zayıflama ve hastalıkları önleme konusunda bireye yardımcı olur.

https://www.ifastin.com/