TAKİP ET
Aralıklı Oruç ile Yağ Yakımı
Aralıklı Oruç ile Yağ Yakımı

Intermittent Fasting olarak adlandırılan aralıklı oruç, son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir beslenme modelidir. Ülkemizde de popüler hale gelen aralıklı oruç, vücudu dinlendirip kilo verme sürecini hızlandırır. Yağ yakmayı ve formu korumayı hedefleyen aralıklı oruç, geleneksel bir diyetten ziyade beslenme modeli olarak karşımıza çıkar.

Aralıklı oruç, belirli saat aralıklarında yemek yenilen, diğer saatlerde sadece su, çay ve kahve tüketilen bir beslenme şeklidir. Aralıklı diyet, gün içerisinde belirli saatlerde kalori alımına kısıtlama getirir. Aralıklı oruçta düzenli olarak belirli zaman aralığında yemek yenir.

Aralıklı orucun diğer diyetlerden farkı, besin ve kaloriye odaklanmak yerine beslenme zamanıyla ilgilenmesidir. Klasik diyetler öğünlerde kaç kalori alınacağına, hangi yiyeceklerin tüketileceğine karar verirken aralıklı oruç ne zaman yenileceğine karar verilir.

Aralıklı Oruç Türleri

16-8 Aralıklı Oruç Diyeti: Günün 16 saati hiçbir şey yemeden oruç tutmak üzerine kuruludur. Genellikle 12.00-20.00 saatleri arasında yemek yenilir.

5:2 Aralıklı Oruç Diyeti: Bu aralıklı oruç çeşidinde haftanın iki günü aralıklı oruç tutma diğer günler normal beslenme rutinine dönme şeklinde tanımlanabilir. Aralarında en az bir gün olması gereken bu diyet türünde kişilerin almaları gereken kalorinin yalnızca yüzde 25’ini vücuda alabilir.

24 Saat Aralıklı Oruç Diyeti: Bu diyet türünde 24 saat oruç tutulur. Bu diyet türü genellikle haftada bir gün olacak şekilde tutulur. 

Aralıklı Oruç ile Kalori Sınırlaması

Aralıklı oruç, vücudun öğünler arasında yağ yakmasına izin verir. Gece yemek yemekten veya atıştırmaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir. Aralıklı oruç yağ yakımını hızlandırır ve fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Aralıklı oruç, kişilerin yaşam şekline, çalışma temposuna, metabolizmasına göre kişiselleştirilerek uygulanması sağlık açısından en faydalısıdır. Yeme zamanlarında karbonhidrat, kaliteli protein, lif ve sıvı tüm besin gruplarına yer vererek besinler arasında denge kurabilirsiniz.

Aralıklı oruç başlangıçta zorlasa da vücut beslenme modeline alıştıktan sonra daha enerjik ve iyi hissetmeye başlayacaktır. Oruç aralıklarında yiyecek alımına izin verilmez. Ancak bazı aralıklı oruçlarda aç kalma süresi sırasında az miktarda düşük kalorili yiyecek tüketilebilmesi söz konusudur.

Aralıklı orucu uygularken düşük karbonhidrat alımına dikkat etmelisiniz. Makarna, ekmek ve pilav gibi karbonhidrat açısından yüksek gıdalarla beslenmek yerine zengin kuru baklagil, et, balık ve yumurta gibi sağlıklı ve hafif gıdalar tercih edebilirsiniz.

Aralıklı oruçta aç kaldığınız süre boyunca kahve, su, yeşil çay ve soda gibi içecekleri tüketmeniz halinde yağ yakımı hızlanacaktır. Aralıklı oruç diyetinde atıştırmalık bir yiyecek tercih edecekseniz kuruyemiş veya kuru meyve tüketebilirsiniz.

Aralıklı oruç beslenme düzeninin bir uzman eşliğinde yapılması oldukça önemlidir. Uzun süreli açlık ve düşük kalorili beslenme bazı kişilerde risk oluşturabilir. Sağlık açısından herhangi bir risk oluşmaması için uzman tarafından aralıklı oruç takibi yapılmalıdır. Şeker hastası, ağır hipoglisemikler, organ yetmezliği olanlar, hamileler ve emziren anneler için uygun bir beslenme modeli değildir. 

https://www.ifastin.com/