TAKİP ET
Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Sık Sorulan Sorular
Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Sık Sorulan Sorular

Intermittent fasting yani aralıklı oruç tutulurken akıllara birçok soru gelmektedir. Genellikle bu sorular belirli çerçevelerde birbiriyle ilişkili olmaktadır. Bu nedenle sizler için birkaç temel soruyu ve cevabını derledik.

Intermittent Fasting Sırasında Kas Kaybı Yaşar mıyım?

Intermittent fasting yapan bireyler egzersiz yaparken kas kaybından ciddi düzeyde korkmaktadır. Aslında kas kaybı intermittent fasting yapan kişilerde beklenilen bir durum olmamaktadır.

Açlık ciddi katabolik etki yaratan bir durum olmaktadır. Intermittent fasting sürecinde ise önemli bir ayrım oluşturmaktadır. Vücudunuzun açlığa alışması sürecinde ani ve uzun süreli açlıklar kas yıkımı yaratabilmektedir. Ancak açlık süresini yavaş yavaş artırdığınızda ve uzun süre bu şekilde devam ettirdiğinizde kas kaybı yaşamanız mümkün olmamaktadır. Çünkü, vücudunuz için adapte olma imkânı tanımış olursunuz.

Intermittent Fasting Yaparken Hangi Saatlerde Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz öncesi ve sonrası beslenme oldukça önemlidir. Kas kütlesini koruma ve geliştirme aşamasında mutlaka beslenmenin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle özellikle ağırlık egzersizi yapıyorsanız egzersiz öncesi ve sonrası besin tüketecek biçimde bir plan hazırlanması oldukça önemlidir.

Kimler Intermittent Fasting Yapamaz?

Neredeyse tüm yaş grupları ve vücut yapısındaki bireyler intermittent fasting yapabilmektedir. Ancak yine de aralıklı oruç yapmadan önce uzmana veya doktora görünmeniz önerilmektedir.

Hamile ve Emziren Anneler Intermittent Fasting Yapabilir mi?

Gebelerin mutlaka kısa aralıklarla beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca emziren annelerde süt verimliliği beslenme ile doğrudan ilişkili olmaktadır. Bu sebeple iki grup için intermittent fasting beslenme düzeni önerilmemektedir.

Çocuklar İntermittent Fasting Yapabilir mi?

Büyüme süreci yoğun ve düzenli enerji girişine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple büyüme sürecindeki çocukların intermittent fasting yapması önerilmemektedir.

Diyabet İçin İlaç Kullanıyorum İntermittent Fasting Yapabilir miyim?

Diyabetlilere verilen ilaçlar yüksek kan şekerini düşürme amacını taşımaktadır. Eğer bu tip bir ilaç kullanıyorsanız açlık penceresinde ilaçlar kan şekerinizi tehlikeli bir biçimde düşürebilmektedir. Bu sebeple intermittent fasting sizin için yüksek ihtimalle uygun olmamaktadır.

Intermittent Fasting Süresince Beslenme Nasıl Olmalı?

Intermittent fasting yaparken her şeyi tüketme şansına sahip olunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makrolarınızı aşmaması ve sağlıklı olması noktalarıdır.

Intermittent Fasting Sırasında Ne Tip İçecekler Tüketmeliyim?

Intermitent fasting yaparken açlık penceresinde bildiğiniz üzere içecek tüketimine izin verilmektedir. Buradaki amaç, vücudu hidrate etmektir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise besleyici içerikteki içeceklerin tüketilmemesi noktasıdır. İçmeyi planladığınız içecekte üç makro besinden (karbonhidrat, protein, yağ) herhangi biri varsa o içeceği tüketememeniz gerekmektedir.

Aralıklı Oruçta Tatlandırıcı İçeren İçecekler Tüketmek Sakıncalı mı?

Besleyici özelliği olmayan tatlandırıcılar intermittent fasting tipi beslenmenin açlık penceresinde kullanılabilir gibi gelmektedir. Ancak tatlandırıcılar beyninizde şekerler gibi hala tatlı tüketmiş hissi uyandırmaktadır. Bu sebeple kesin olmamakla beraber tüketmemeniz önerilmektedir. 

https://www.ifastin.com/