TAKİP ET
Aralıklı Oruç Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?
Aralıklı Oruç Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

İngilizce karşılığı “Intermittent Fasting” olan aralıklı oruç, pek çok kişi tarafından denenerek verim alınmış bir diyet türüdür. Kilo vermek isteyenlerin yağ yakmasına, formunu bozmak istemeyenlerin kilosunu korumasına yardımcı olan aralıklı oruç, oldukça merak edilen diyet çeşitleri arasındadır.

Geleneksel bir davranış olan Ramazan orucu ile benzerliği sayesinde bilinen aralıklı oruç diyeti, belirli saatlerde yiyecek tüketilerek uygulanır. Ramazan orucundan farklı olarak oruç tutulan zaman zarfının dışında su, kahve ve çay gibi içeceklerin tüketilebilmesidir. Aynı zamanda Ramazan orucunun kültürel bir anlamı olması da aralıklı oruçtan ayrılan özelliğidir.

Aralıklı Orucun Etkileri Nelerdir?

Aralıklı orucun insan vücuduna pek çok olumlu etkisi bulunur. Oruç tutulduğunda insan vücudunda meydana gelen bazı değişimler aşağıdaki gibidir.

·         Depolanmış yağları enerjiye çevirmeyi sağlayarak hormon seviyelerini düzeltir.

·         Büyüme hormonu seviyelerini yükselttiğinden dolayı, kas kazanımı ve yağ yakımı için önemli rol oynar.

·         İnsülin seviyelerini oldukça düşürür ve bunun sonucunda depolanmış yağlar kolaylıkla yakılır.

·         Vücut aç kalmaya başladığı zaman, hücreler onarılır. Hücreler, işlevsiz proteinleri sindirip atmak için otofaji işlemini kullanır. Bu işlem ile onarılan hücreler yenilenir ve vücudun enerjik olmasını sağlar.

·         Aynı zamanda aç kalındığı süre zarfında vücutta yaşlanma karşıtı enzimler salgılanır. Bu sayede aralıklı oruç, genç kalmayı sağlar.

·         Kanser, kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet riskini azaltır. Bunlara ek olarak beyin sağlığı için de olumlu etkileri olan aralıklı oruç, faydalı etkileri ile vücudun fit ve genç olmasına imkan verir.

Aralıklı Oruç Ne Kadar Zaman Sonra Vücuda Etki Eder?

Kilo vermek, aralıklı oruç diyeti yapmanın ilk sebeplerinden biridir. Öğünlerinizin arasını açmaya yönelik yapılan bu beslenme modeli, günlük alınan kaloriyi düşürerek kilo vermeyi mümkün kılar. Aynı zamanda insülin seviyesini düşürerek, yağ yakma hormonu olarak bilinen norepinefrin salınımının artmasına sebep olur.

Aralıklı oruç uygulaması sonrasında değişen hormonlar ile, metabolizma hızı artar. Daha hızlı metabolizma sayesinde kilo verme kolaylaşır. Bu bağlamda araştırma yapanlar, aralıklı orucun etkili bir zayıflama tekniği olduğu yönünde bulgulara ulaşmaktadır.

2014’te yapılan bir araştırmada tespit edilen bulgulara göre; aralıklı oruç diyeti uygulayan bireylerde 3 ile 24 haftalık bir zaman aralığında kilo kaybı belirtileri görülebilmektedir. Bir başka çalışmaya göre, aralıklı oruç belin incelmesini de sağlamaktadır. Bu sayede aralıklı oruç, pek çok ciddi rahatsızlığa sebep olan karın bölgesindeki fazlalıkların gitmesinde etkili olmaktadır.

Bu konu ile ilgili yapılan başka bir araştırma ise aralıklı oruç diyeti yapmanın, zamana değil de ne yenildiğine odaklı olan diyetlere göre daha az kas kaybına yol açtığı görülmüştür. Kısaca, aralıklı oruç diyeti metabolizmayı hızlandırır ve gün içerisinde yaptığı süre kısıtlaması ile daha az kalori almanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

https://www.ifastin.com/