TAKİP ET
Aralıklı Oruç Nedir?
Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç veya İngilizce intermittent fasting, özellikle günümüzde son derece popüler bir beslenme programıdır.  Aralıklı oruç kilo vermek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilerek diyet olarak uygulanmaya başlanmaktadır.

Adından da fark edileceği, anlaşılacağı gibi bu diyetin uygulanabilmesi için gün içerisinde belirlenen saatlerde hiçbir besinin alınmaması ya da haftanın belirli zamanlarında kalori alımında büyük sınırlamalar getirmesi gerekmektedir. Çünkü, aralıklı oruç diyet modelinin temeli buna dayanmaktadır ve bu diyet modeli karşımıza bu şekilde çıkmaktadır.

Aralıklı oruç olarak bilinen bu diyette zamanlamalar kişiye özel olarak da yapılabilmektedir. Ancak, yine de en sık tercih edilen aralıklı oruç modeli 16:8 ya da 5:2 şeklinde uygulanan aralıklı oruç diyeti türü olmaktadır.

16:8 Aralıklı Oruç Nedir?

16:8 aralıklı oruç diyetinde yapılması gerekenler günün 16 saati oruç tutmaktır. Aralıklı oruçta, günün belirli saatlerinde yiyecek tüketilmemektedir. Yemek yenebilen aralık ise 8 saatlik bir süreci kapsamaktadır ve bu süreç genelde öğlen 12 ile akşam 8 arası olan zamanı kapsamaktadır.

5:2 Aralıklı Oruç Nedir?

5:2 aralıklı oruç diyeti türünde haftanın arka arkaya olmamak kaydıyla iki günü boyunca günlük alınması gereken kalorinin yalnızca yüzde 25’lik bir kısmı alınmaktadır.

Ancak aralıklı oruç diyetleri arasında en çok tercih edileni 16:8 modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun temel sebebiyse bu modeli uygulamanın 5:2 modeline oranla daha kolay olmasından kaynaklanmaktadır.

16:8 modelinde besin tüketiminin 12:00-20:00 saatleri arasında yapılıyor olmasının ana nedeni çoğunlukla insanların kahvaltı öğününü atlamaya meyilli olmalarından gelmektedir. Ayrıca, 20:00’de besin alımını durdurmanın kilo kaybı üzerinde olumlu etkileri olacağının tahmin edilmesi de oldukça etkili olmaktadır.

Aralıklı oruç diyeti modelinin popüler bir diyet modeli olmaya başlamasının üzerinden çok fazla zaman geçmemiş olmasına rağmen, metabolik etkilerini araştıran çalışmaların yapıldığı da söylenebilmektedir.

Aralıklı Orucun Faydaları

Aralıklı oruç, diyetten ziyade beslenme modeli olarak tanımlanabilir. Aralıklı orucun daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğine dair de bazı kanıtlar bulunmaktadır. Kemirgenlerde yapılan araştırmalara göre kalori kısıtlamasının ömrü uzatabildiği de gözlemlenmektedir.

Ayrıca kalp hastalığı, diyabet, kanser, Alzheimer gibi hastalıklara karşı kişinin kendini korumasına yardımcı olabileceği öne sürülmektedir.

Sağlığını iyileştirirken aynı zamanda hayatı da kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Planlanması gerekilen ne kadar az öğün olursa, hayat o kadar kolay olacaktır. Günde 3-4+ kez yemek zorunda kalmamak (hazırlık ve temizlik dahil) zaman kazandırmaktadır.

Çalışmalar, aralıklı açlığın çok güçlü bir kilo verme aracı olabileceğini göstermektedir. Aralıklı oruç ile insanlar bel çevresinin yüzde 7'sine kadar yağ kaybı yaşayabilmektedir ve bu da ciddi derecede karın yağı kaybı demektir.

Aralıklı oruç diyetinin diğer standart diyet yöntemlerinden daha az kas kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Aralıklı oruç, kan şekerinin iyileştirilmesinde etkilidir.

www.ifastin.com

0 YORUM
YORUM YAP