TAKİP ET
Aralıklı Oruç Sırasında Yeme Aralıkları için Öneriler
Aralıklı Oruç Sırasında Yeme Aralıkları için Öneriler

Kuralların, sınırlandırmaların olmadığı bir diyet programı ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve zayıflamak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirebileceğiniz bir diyet stilli bulmanız gerekiyor. Aralıklı oruç da tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Sınırlandırma olmayan bir beslenme programı olan aralıklı oruç, diğer sıkıcı ve zorlayıcı diyet programlarından çok farklı olduğu için son zamanlarda oldukça ismini duyurdu. Bu diyet programında kendi diyet listenizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Kendi seçeneklerinizle beslendiğiniz bir diyet programı tam da hayal ettiğiniz gibi, değil mi?

Diğer diyet programlarından oldukça farklı bir diyet yöntemi olan aralıklı oruç, sınırlandırmaların olmadığı bir beslenme programıdır. Son zamanlarda dikkat çeken diyet yöntemleri arasında bulunan aralıklı oruç bir diğer adıyla IF diyeti, yalnızca gün içerisinde belirlenen aralıklara uyularak yapılan bir beslenme programıdır. Bu diyette dikkat etmeniz gereken tek şey, yeme alışkanlıklarınızı yemek yiyebileceğiniz aralıklara göre düzenlemenizdir. Peki aralıklı oruç esnasında yeme aralıklarını nasıl kendimize göre düzenleyebiliriz? İşte IF diyetinde yeme aralıkları için öneriler…

IF Diyetinde Yeme Aralıkları İçin Öneriler

Öncelikli olarak aralıklı oruç diyeti konusunda dikkat edilmesi gereken şey, kendinize uygun beslenme düzenini seçerek o düzene sadık kalmanızdır. Çoğunlukla yapılan aralıklı oruç diyetlerinden biri olan 16:8 diyeti, sabah 10’da yemeye başlayarak akşam saat 6’ya kadar sürmektedir. Bu saat dilimlerinde istediğiniz yemekten yiyebilirsiniz.

Aralıklı oruç diyetinde sık aralıklarla susayabilirsiniz. Bu durum, vücudunuzun olağan bir belirtisidir. Bu diyet yönteminde vücudunuz fazla miktarda su attığı için hızlı bir şekilde susayabilirsiniz. Vücudunuzun uzun süre susuz kalması elektrolit dengesine olumsuz yönde etkiler verir. Bunu engelleyebilmek için içtiğiniz suya bir tutam himalaya tuzu atabilirsiniz. Aralıklı oruçta su tüketimi yüksek oranda önemli olduğu için kendi vücudunuz için en uygun su miktarını belirleyerek yeterli miktarda su tüketmelisiniz. Yeterli miktarda su tükettiğiniz takdirde, hücreleriniz daha iyi çalışarak açlığınızı bastırabilir ve diyet sürecinizi kolaylaştırabilir.

Su tüketiminizi kolaylaştırmak için ise bir bardak ılık limonlu su ile güne başlayabilirsiniz. Suyunuza eklediğiniz limon suyun alkali bir yapıda olmasını sağlar. Sabah ilk iş ılık su içmek ise vücudunuzda birikmiş olan toksinlerin atılmasına olanak sağlar. Araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgilere göre, sabah içilen ılık su sindirim sistemi için de olumlu etkiye sahiptir.

Aralıklı oruç esnasında yeme alışkanlıklarınızın sizi zorlamaması adına tadını beğendiğiniz bitki çayları, siyah çay, sade kahve tüketmeniz diyete sadık kalmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda sağlığınıza birçok faydalı etkisi bulunan elma sirkesi, aralıklı oruç diyetinin vücudunuza daha hızlı etki etmesine olanak sağlar. Kilo verme konusunda yardımcı olur, kolesterolü kontrol altına alır ve şekeri düşürür.

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler; yeşil elma, limon, zencefil suyu ile aralıklı oruç diyetinden hızlı bir sonuç aldıkları konusunda hemfikirdir. Bu besinlerin karıştırılarak tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak yaptığınız diyeti de anlamlı bir hale getirmektedir.

Tüm bunların yanında tükettiğiniz içeceklere şeker eklememeniz aralıklı oruç diyetinin daha etkili olmasını sağlar.

https://www.ifastin.com/