TAKİP ET
Aralıklı Oruç ve Egzersiz
Aralıklı Oruç ve Egzersiz

Aralıklı oruç, son yıllarda oldukça popüler bir hal alan yen nesil diyet yöntemlerinden biridir. Adı itibariyle oruçla ortak özellikler sergileyen bu diyet yöntemi kolay uygulanabilir ve sürdürülebilir bir diyettir. Gün içinde yapılan aktivite ve yemek düzeni bilinen oruçla oldukça benzer. Birçok insan aralıklı oruç diyetinde, normal oruçta olduğu gibi çeşitli yasakların olduğunu düşünür. Ancak aralıklı oruç bazı noktalarda rahat, bazılarında ise katı kurallar sunar.

Bu diyete başlayan kişinin öncelikle yapması gereken sabırla aralıklı oruca devam etmesidir. Sabırlı bir şekilde aralıklı oruca devam edenlerin birçoğu, kısa süre sonunda diyetin etkilerini görmeye başlayabilir. Genelde bu oruç diyeti için haftanın en az 3 günü düzenli olarak uygulama yapmanız gerekir. Birçok insan sadece yemek düzenini değiştirerek kısa sürede gözle görülür kilolar vermeyi ister. Aralıklı oruç diyetinin daha etkili olması ve kısa sürede sonuç alınması için egzersiz desteği oldukça önemlidir.

Aralıklı oruca uygun egzersiz ve spor yöntemlerinden destek almak belirlenen sürede istediğiniz kiloya ulaşmanız açısından önemlidir. Genelde aralıklı oruçlar 16:8 ya 5:2 şeklinde uygulanır. Tercih ettiğiniz oruç şekline göre yemek yediğiniz süre değiştiği için egzersizlerinize buna uygun şekilde ayarlayabilirsiniz. Birçok insan yemek yemediği anlarda egzersiz yaparak daha fazla yağ yakmayı hedefler. Bu yöntem teknik olarak daha fazla yağ yakmanıza katkıda bulunur ancak sağlık açısından sizi yorabilir. Uzun süre aç kalan bedeni egzersizle yormak bitkin düşmenize neden olabilir.

Bu nedenle aralıklı oruçta egzersiz süresi, şekli ve zamanı büyük bir önem taşır. 8 saatlik yeme- içme aralığında spor yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Güçten düşmemişken egzersizlere ağırlık vererek aralıklı orucunuza daha fazla katkıda bulunabilirsiniz. Aralıklı oruç tuttuğunuz süre boyunca etkin bir şekilde kilo vermek ve fit kalmak için aşağıdaki spor yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Egzersiz zamanını oruca göre ayarlayın

Birçok şekilde oruç tutmanıza imkan tanıyan bu yöntemde fit bir görünüm elde etmek için egzersiz yapmak isteyebilirsiniz. Bu noktada tercih ettiğiniz aralıklı oruç saatine göre egzersiz programı ayarlamak gerekir. Egzersizin türü, süresi ve ne zaman yapılacağı ile ilgili ayrıntılara bu saate göre ayarlayabilirsiniz. 16:8 yöntemini uyguluyorsanız yemek yediğiniz saatlerde aktif bir şekilde hareket edebilirsiniz. Birçok oruç şekli olduğu için egzersiz ağırlığına göre saat dilimi ayarlayabilirsiniz.

Basit egzersizlerle başlayın

Aralıklı oruca ilk başladığınız dönemlerde açlığın üstüne yoğun bir egzersiz eklemek sizi zorlayabilir. Bunun yerine, basit yürüyüşler, koşu ya da ev ortamında yapılabilecek egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Direncinize göre ağır egzersizler uygulayın

Birçok insan aralıklı oruca alıştıktan sonra etkin sonuçlara ulaşmak için egzersize ağırlık verir. Vücudunuzu ve sınırlarınızı tanıdıktan sonra ağır hareketlere geçiş yapabilir ve set sayılarını artırabilirsiniz.

Bisiklet ve yüzme gibi etkinlikleri tercih edin

Herkesin aralıklı oruç yöntemine verdiği tepki farklı olabilir. Daha enerjik ve sakin bir şekilde aralıklı oruç yöntemine uyum sağlıyorsanız, yüzmeyi tercih ederek yağ yakımını artırabilirsiniz. Bisiklet gibi hareketli aktiviteleri deneyerek aralıklı oruç eşliğinde fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP