TAKİP ET
Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyet Karşılaştırması
Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyet Karşılaştırması

Son dönemde oldukça popüler olan aralıklı oruç ve ketojenik diyet kilo vermek isteyenlerin favori diyetleri arasında yer almaktadır. Aralıklı oruç ve ketojenik diyet aslında birbirlerine çok benzeyen ve genellikle de beraber uygulanan diyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Aralıklı oruç ve ketojenik diyet benzer özelliklere sahip olsalar da bazı noktalarda birbirinden ayrılabilmektedir.

Aralıklı oruç ve ketojenik diyette amaç kilo vermektir. Aralıklı oruç diyetinde günün belirli saatlerinde oruç tutulur. O süre zarfında hiçbir şekilde yemek yenmemesi gerekmektedir. Ancak, su, şekersiz kahve ve şekersiz çay gibi sıvıların tüketilmesinde herhangi bir problem yoktur. Aksine su içilmesi, sıvı tüketilmesi desteklenmektedir. Aynı şekilde yemek yenilebilen aralıkta da temelde bir sınırlama bulunmamaktadır ve diyeti yapan kişi istediği şeyleri öğünlerini planlayabilmekte, besinlerini tüketebilmektedir.

Ketojenik diyet ise yüksek yağlı ve çok düşük karbonhidrat tüketilen bir beslenme modelidir. Bu diyet türü kilo vermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımıyla ihtiyaç duyulan enerji kaynağı olarak glikoz yerine depolanmış yağların kullanılmasını sağlar.

Aralıklı Oruç ve Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar

Tam bu kısımda da ketojenik diyet ile aralıklı oruç iki farklı yola ayrılmaktadır. Ketojenik diyette belirli yeme süresi yoktur. Bu diyeti uygulayan kişi istediği zaman, istediği yerde yemek yiyebilmektedir. Ancak, ketojenik diyet uygulayan kişinin bir saat kısıtlaması olmasa da bir yiyecek kısıtlaması bulunduğunun altının çizilmesinde fayda vardır.

Bu kısıtlamaya göre, ketojenik diyet uygulayan kişinin gereğinden az (50 g) tüketmesi gerekir. Çünkü, ketojenik diyetin amacı yağların ketona dönüştürülerek enerji sağlayan ürünler olmasını sağlamaktır. Bunun için de vücuda %5’in üzerinde bir karbonhidrat girişinin yapılmaması büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle vücuda karbonhidrat girmediği için karbonhidrat yerine yağlar tüketilmekte ve kilo kaybı yaşanmaktadır. Çünkü, vücut enerji ihtiyacını karbonhidrat ile karşılamaktadır. Vücudu bundan mahrum ettiğiniz için kendi savunma mekanizmasını çalıştırarak yağlara saldıracaktır. Bu durumda vücutta yeterli glikoz bulunmadığı için yağ yakımına başlayacaktır.

Aralıklı oruç ve ketojenik diyetin genellikle beraber yapılmasının daha hızlı sonuç verdiği bilinmektedir. Yani eğer aralıklı oruç diyetinin yanı sıra bir de ketojenik diyet uygulanırsa kişi birtakım zorluklarla karşılaşılacak olsa da kilo kaybı sürecinin daha hızlı olduğunu ve diyetin daha verimli bir hal aldığı gözlemlenmektedir.

Ancak, her iki diyetinde uzman kontrolünde yapılması ve uzmanın görüşlerinin alınması çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çünkü, her iki diyette de vücut alışık olmadığı bir beslenme modeliyle tanışmaktadır. Bu duruma karşı vücut buna ters bir tepki verebilir veya bazı sorunlar doğurabilir. Bu nedenle eğer bir uzman görüşü alarak bu diyetlere başlarsanız daha mantıklı bir hareket yapmış olacağınızı hatırlatmakta fayda vardır.

https://www.ifastin.com/