TAKİP ET
Aralıklı Oruç ve Sağlık
Aralıklı Oruç ve Sağlık

Aralıklı oruç diyeti farklı yapısı ve etkili kilo verme yöntemleri ile son dönemlerde popüler bir hal aldı. Günlük hayata kolayca adapte edilebilen bu diyet yöntemi birçok özelliği ile diğerlerinden ayrılır. Aralıklı orucun temelinde belli bir süre boyunca yemek yemenin serbest tutulması özelliği yer alır. Birçok insanın dikkatini çeken bu diyet yönteminde asıl amaç, belirlenen süre boyunca hiçbir yemek yememektir.

Ev ortamında ve iş hayatında kolayca uygulanabilen aralıklı oruç yöntemi düzenli yapıldığında etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bu diyet yönteminin en önemli özelliği, yemek yemeniz gereken süre boyunca birçok yiyeceğin serbest olmasıdır. Aralıklı oruç diyeti boyunca yemekten keyif aldığınız fast food ürünlerini dahi tüketebilirsiniz. Ancak karbonhidrat alımının yüksek olması hayalini kurduğunuz kiloya ulaşmanıza engel olabilir.

Aralıklı Orucun Sağlığa Etkileri

Aralıklı oruç ile zayıflamak isteyen herkesin aklında sağlıkla ilgili sorular yer alır. İlk kez uygulayacak olanların çoğu aralıklı orucun sağlığına olan etkilerini merak eder. Bu diyeti diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücudunuza bir çeşit dinlenme süresi tanımasıdır. Diğer diyet uygulamalarında gün boyu belli saatlerde ve aralıklarda bir şeylerde tüketirsiniz. Çoğunlukla öğün aralıkları kısa tutulur. Aralıklı oruç diyetinde ise bu süre daha fazladır.

Tercih edilen aralıklı oruç yöntemine göre aç kalma süreniz artıp azalabilir. 8 saat boyunca yemek yemenize müsaade eden yöntemde 16 saati aç geçirirsiniz. Bu özelliği ile oruçla benzer olan aralıklı oruç diyeti, metabolizmanızın düzenli çalışması için pek çok artı özelliği bir arada sunar.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olan aralıklı oruç diyeti ile aynı zamanda vücudunuzdaki toksinleri de atmış olursunuz. Özellikle su ve detoks içerikli sıvılar alarak bu etkiyi artırabilirsiniz.

Aralıklı oruç genel olarak sağlıklı bireylerin uygulayacağı bir yöntemdir. Özellikle diyabet geçmişi olanlar için aralıklı oruç uygun değildir. Aynı zamanda anne adayları ve emziren annelerin de aralıklı oruç diyetinden uzak durması gerekir.

Aralıklı Oruç Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aralıklı oruç diyetini ilk kez uygulayanlar ve düzenli olarak yapanlar için dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Özellikle diyet programı ve süresi gibi detaylar aralıklı oruçta ayrı bir öneme sahiptir.

İlk kez aralıklı oruç diyetini uyguluyorsanız, birden 16 saat aç kalmak zor gelebilir. Vücudunuzu kademeli bir şekilde açlığa alıştırmak çok daha sürdürülebilir sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verirken beslenme düzeninizin rutin dışına çıkacağını bilmenizde fayda vardır. 8 saat boyunca yemek serbest olduğu için yüksek kalorili ve karbonhidratlı gıdalara yönelmekten kaçınmalısınız. Yemeğe aşırı yüklenmek ve ağır beslenmek farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aralıklı oruç pek çok türde olduğu için hayatınıza en uygun seçeneği tercih etmenizde yarar vardır. Özellikle hafta sonu evdeyseniz, 5:2 diyet programını tercih edebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/