TAKİP ET
Aralıklı Oruç Vücudumuzu Nasıl Etkiler?
Aralıklı Oruç Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Oruç tutmak hücrelerinizi ve hormonlarınızı etkilemektedir. Vücudunuzda hücresel ve moleküler düzeyde birçok değişikliğin oluşmasına sebep olabilmektedirler. Örneğin; vücudunuz oruç süresinde depolanan yağın enerji olarak yakılmasını sağlamak için hormon seviyelerinin ayarlanması söylenebilmektedir. Bu sayede de hücreleriniz önemli onarım işlemlerini başlatmakta ve hücre yenilenmesi sürecini yani aslında gençleşme sürecinizi başlatmaktadır.

Bu durumda aralıklı oruç diyeti programının etkilerinden biri olmaktadır. Ancak bunun dışında pek çok konuda da vücutta değişikliklere sebep olmaktadır. Bu değişiklikleri sizler için derledik.

İnsülin

Sistematik açlık insülin seviyelerini çapıcı derecede düşürmektedir. Bu durumda insülin duyarlılığını arttırıcı bir etki göstermektedir. Bu sayede de düşük insülin seviyeleri ile depolanan yağları kullanmak daha erişilebilir bir hale gelmektedir.

Büyüme Hormonu

Oruç büyüme hormonu seviyelerini neredeyse 5 kata kadar arttırmaktadır. Bu sayede de yağ yakımı ve kas kazanımı ciddi derecede yükselmektedir.

Hücresel Onarım

Hücreler aç bırakıldığında onarım işlemlerini başlatmaktadır. Bu durum hücrelerin içinde biriken eski ve işlevsiz proteinleri sindirdiği ve uzaklaştırdığı ötofaji olayını sağlamaktadır.

Gen Ekspresyonu

Uzun ömür ve hastalıklara karşı korunma ile ilgili genlerin fonksiyonlarında değişikliklere rastlanılmaktadır. Hormon seviyelerindeki bu değişiklikler, hücre fonksiyonu ve gen ekspresyonu, aralıklı açlığın sağlığa faydalarını gözler önüne sermektedir.

Kısaca, aralıklı oruç tutulduğunda; büyüme hormonu artmakta, insülin düşmekte ve hücreler yenilenmektedir.

Kimler Dikkatli Olmalı?

Aralıklı oruç uygulaması herkes için güvenli olmayabilmektedir. Bu nedenle de bazı kişilerin bu konuda dikkatli olması ve uzman görüşlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin; tip 1 diyabetiniz varsa ya da şiddetli kan şekeri düşüklüğü yaşıyorsanız, aralıklı oruç diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda da olmanız gereken kilonun altındaysanız, yeme bozukluğu geçmişiniz varsa dikkatli olmanız gerekmektedir. Ayrıca kadınlar için amenore (menstruasyon yokluğu) yaşıyorsanız, gebeyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz, tansiyonunuz düşükse, ilaç kullanıyorsanız aralıklı oruç denemeden önce mutlaka bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmanız önerilmektedir.

Aralıklı Orucun Faydaları

Eğer yukarıda sayılan riskli gruplardan birinde değilseniz aralıklı oruç tam olarak sizin için tasarlanmış bir diyet olmaktadır. Çünkü aralıklı orucun pek çok faydası vardır. Bunların en başında kilo vermenizi sağlaması gelmektedir. Bunun dışında da kan şekerinizi düzenlemekte, kalbinizi ve beyninizi korumakta, iltihapları azaltmaktadır. Tüm bu özellikleri sayesinde de aralıklı orucun çok faydalı bir diyet olduğunu söylemek gerekmektedir.

Kilo Vermenizi Sağlar

Aralıklı oruç yaparken kişilerin uyması gereken bir program bulunmaktadır ve bu programa uyulduğu takdirde ise kişiler rahatlıkla kilo verebilmektedir.

Kan Şekerini Düzenlemektedir

Belirli bir program izlenmesi ve vücudun ihtiyacına göre öğünlerin belirlenmesi sayesinde kan şekerini de düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Kalbinizi ve Beyninizi Korumaktadır

Daha dengeli ve düzenli bir beslenmeye sevk ettiği için bireylerin daha sağlıklı kalp ve beyin gücüne erişmesini sağlamaktadır.

İltihapları Azaltmaktadır

Vücudunuzu iyi bir beslenme rutinine soktuğu için aralıklı oruç sayesinde kişilerin iltihapları azaltmaktadır. Çünkü vücut bu gibi sorunlarla daha iyi ilgilenebilmektedir.

https://www.ifastin.com