TAKİP ET
Aralıklı Oruçta Nasıl Beslenilir? Neler Yenir, Püf Noktaları
Aralıklı Oruçta Nasıl Beslenilir? Neler Yenir, Püf Noktaları

Aralıklı oruç diyeti son dönemlerde oldukça popüler kilo verme yöntemleri arasında yer alır. Aralıklı oruç ile ilgili merak ettiğiniz pek çok nokta olabilir. Aralıklı oruç ile kilo verilir, aralıklı oruç diyetinde nasıl beslenilir? soruları sıklıkla merak edilir.

Aralıklı oruç olarak bilinen intermittent fasting günün belirli saatlerinde yemek yeme ve kalan saatlerde ise hiçbir şey yemeden sadece içecek tüketmeye dayalı bir beslenme modelidir. Aralıklı oruç diyeti yiyeceklerin tüketildiği zaman aralığını kontrol etmeyi amaçlar.

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Türleri

Aralıklı oruç diyetinde en popüler olan uygulama 16:8 aralıklı oruç olmaktadır. Aralıklı oruç beslenme aralığını belirlemeniz oldukça önemlidir. Aralıklı oruç diyetinde her gün aynı saatte yemek yemek sürece daha hızlı adapte olmanıza yardımcı olacaktır. Aralıklı oruç diyetinde sizi tok tutacak yiyecekleri tüketmek çabuk acıkmanızın önüne geçecektir.

Aralıklı oruç diyetini yaparken uzmandan yardım almak son derece sağlıklı olacaktır. Size verilen aralıklı oruç diyet listesi ile doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır. Aralıklı oruç diyet menüsü biyolojik özelliklerinize uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. Aksi halde kilo kaybı ve çeşitli sağlık problemleri yaşanabilir.

Aralıklı Oruç Diyetinde Ne Yenir?

Genellikle Aralıklı oruç diyeti 16/8 menü tercih edilmektedir. Aralıklı oruç diyet listesi her diyette olduğu gibi belirli kurallara sahiptir. Aralıklı oruçta dikkat edilmesi gereken durumlar sayesinde istenilen kiloya ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Aralıklı oruç yönteminde dikkat edilmesi gereken karbonhidrat alımını düşürmektir. Protein ağırlıklı et ve süt ürünleri, lifli gıdalar, yumurta, balık ya da baklagil çeşitleri gibi sağlıklı ürünlerle beslenmek oldukça önemlidir.

IF diyetinde yemek yemediğiniz yani oruç tuttuğunuz dönemde kahve, soda, şekersiz siyah veya yeşil çay ve bol su tüketmek yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaktır. Intermittent fasting diyetinde mümkün olduğunca fast food ürünlerden uzak durmak gerekir. Aralıklı oruç saatlerinde lifli gıdalar ağırlıklı olarak tüketilmelidir. Lifli gıdalar uzun süren tokluk hissi sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Aralıklı oruç diyetinde sabah kahvaltısında yulaf, haşlanmış yumurta, yeşillik ve meyve tüketebilirsiniz. İçecek olarak ise şeker ya da süt içermeyen çay ya da kahve tüketimi uygundur.

Öğle yemeğinde ise tavuk veya sebze çorbası, haşlanmış ya da fırında pişirilmiş yağsız tavuk, et ya da balık tercih edilebilir. Öğle saatinde protein ağırlıklı ve doyurucu besinler tüketmek aralıklı orucu daha rahat uygulamanıza yardımcı olacaktır. İçecek olarak ise yine şeker bulunmayan içecekler tüketilebilir.

Akşam öğününde ise mutlaka bol miktarda sebze tüketmek gerekir. Akşam yemeğinde yoğurt tüketmek de doğru bir seçenektir. Yoğurt iştah kapatacak özelliktedir. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesinde fayda vardır. Akşam yemeğinde öğünü sınırlı tutmalı, aşırıya kaçmamalısınız.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP