TAKİP ET
Aralıklı Oruçta Zorlanmamak İçin Neler Yapılmalıdır
Aralıklı Oruçta Zorlanmamak İçin Neler Yapılmalıdır

Son dönemlerde oldukça popüler olan aralıklı oruçta (intermittent fasting) belirli saat aralığında aç kalma söz konusudur. Bu saat aralıklarının dışında kalan zamanlarda ise yemek yemenin serbest olduğu bir beslenme modeli olarak tanımlanabilir. Belirli saatlerde kalori alımına kısıtlama getiren bu beslenme modeli kilo vermek isteyenler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Aralıklı oruç diyeti uygularken özellikle ilk aşamada zorluk yaşanabilmektedir. Bireyler aralıklı oruç sırasında aç kalma durumunun yanı sıra karın, baş ağrısı veya diğer problemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Aralıklı oruç tutarken zorlanmamak için yapılacak birkaç basit tüyo ile bu diyet sürecini daha kolay atlamak mümkündür. Aralıklı oruç diyeti ile baş etmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu sayede bu süreç daha rahat geçecektir.

Aralıklı oruç ilk başlarda sizi zorlasa da bünyeniz bu programa alıştıktan sonra daha rahat bir şekilde orucu uygulamanız mümkündür. Bunun için aralıklı orucu dikkatli uygulamalı ve püf noktalara oldukça dikkat etmelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyetini Yaparken Bol Su Tüketin

Sadece aralıklı oruç diyetinde değil normal yaşantınızda da bol su tüketmeniz çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü, insan vücudunun çok büyük bir çoğunluğu sudan meydana gelmektedir. Eğer vücudu susuz bırakırsanız da temel yaşam gereksinimlerinizden birini tam olarak karşılayamama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum vücudunuzda problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu nedenle öncelikle su tüketiminize dikkat etmeniz aralıklı oruç diyeti yaparken de dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer almaktadır.  

Aralıklı Oruç Diyetini Yaparken Düzenli, Planlı ve Dengeli Beslenin

Her insanın günlük ortalama ne kadar kalori alması, enerji alması veya yemek yemesi bellidir. Bu kalori miktarı yaşa, cinsiyete ve boy/kilo oranına göre değişiklik gösterse de kişi günlük kalori miktarını hesaplamalı ve bu miktarı günlük olarak almaya özen göstermelidir. Bu nedenle de öncelikle ortalama ne kadar besine ihtiyacınız olduğunun hesaplanması çok önemlidir. Bu durum aynı zamanda aralıklı oruç için de geçerlidir.

Eğer vücudunuzun ne kadar kaloriye ihtiyacı olduğunu belirleyebilirseniz günlük aralıklı oruç planınızı da ona göre hazırlarsınız ve bu hazırladığınız plana uyarak hem almanız gereken besinleri alır hem de daha düzenli ve dengeli bir beslenme gerçekleştirmiş olursunuz.

Aralıklı Oruç Diyetini Yaparken Porsiyonlarınızı Küçültün

Aralıklı oruç diyetinde zora girmemeniz için yapılabilecek olan bir diğer şey de porsiyonlarınızı küçültmektir. Eğer porsiyonları küçültürseniz aralıklı oruç yaparken küçülmeye başlayacak midenizin ihtiyaçlarını hem karşılarsınız hem de kendinize belirli bir beslenme rutini belirlediğiniz için daha az yiyecek ile daha verimli bir diyet geçirmiş olursunuz.

Özetle, yukarıda değinilen birkaç küçük tüyoya uyarsanız aralıklı oruç diyetinizde de normal hayatınızda da başka bir diyette de herhangi bir sorunla karşılaşmayarak istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP