TAKİP ET
Aralıklı Orucu Uygulamanın 6 Yolu
Aralıklı Orucu Uygulamanın 6 Yolu

Etkili bir şekilde kilo vermek isteyenlerin pek çoğu son dönemlerde aralıklı oruca yönelmiş durumdadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için aralıklı oruç yöntemini tercih edenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Popülerlik kazanan aralıklı oruç yöntemi ile etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Aralıklı oruç birçok diyet yöntemi ile karşınıza çıkar. Birçok yöntem sayesinde aralıklı oruç ile kendinize en uygun diyeti seçebilirsiniz. Uzun süre aç kalmaya dayanan bu yöntem sayesinde kısa sürede etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Açlığa dayanamayan insanların pek çoğu, diyet esnasındaki uzun süren açlıklara dayanamayacağını düşünür. Aralıklı oruç diyetinin farklı teknikleri sayesinde herkes beslenme şekline uygun diyet şeklini kolayca bulabilir. Bu diyet yöntemini kolay bir şekilde uygulamak için aşağıdaki yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Günde 12 Saatlik Oruç Tutmak

Aralıklı orucun en çok tercih edilen yöntemlerinin başında 12 saatlik açlığa dayanan diyet programı yer alır. Gün içinde 12 saat aç kalacak şekilde oruç aralıklarını belirlemek diyetin ilk kuralıdır. Bu aralıklı oruç diyeti sayesinde bedendeki yağları enerjiye dönüştürebilir ve kilo vermeye başlayabilirsiniz. Özellikle aralıklı oruç diyetini ilk kez deneyenler için 12 saatlik açlığa dayanan diyet yöntemi ideal bir tercih olabilir.

Günde 16 Saatlik Oruç Tutmak

Günde 16 saat oruç tutmak temel anlamda 8 saatlik bir yeme aralığından ibarettir. Bu diyet yönteminde 8 saat boyunca dilediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Bunun dışında kalan 16 saat boyunca yemek yemek yasaktır. Uzun süre açlığı deneyimlememiş olanlar için zor bir yöntem olabilir. Bu tip aralıklı oruç yönteminde akşam yemeği 8’de biter. Bu süreden sonra sadece su içebilirsiniz.

Haftada 2 İki Kez Aralıklı Orucu Uygulamak

Aralıklı oruç diyetini uygulamak uzun süre aç kalamayanlar için zor gelebilir. Bu diyet yöntemine adapte olmak ve alışkanlık kazanmak için kısa süreli diyet şeklini uygulayabilirsiniz. Günlük yaşantınıza bağlı olarak aralıklı oruç diyetini uygulayacağınız günleri seçebilirsiniz. Özellikle hafta sonu çalışmayanlar için 5:2 diyeti oldukça kolay bir yöntem olabilir. Genel olarak aralıklı oruç diyetini haftanın iki günü şeklinde uygulamak ideal sayılabilir.

Diyet İçeriğini Tokluk Üzerine Kurgulayın

Diyet boyunca tok kalmak birçok insanın zorlandığı detaylar arasında yer alır. Özellikle akşam saatlerinde beslenme şekliniz değiştiği için açlık hissedebilirsiniz. Tok tutucu sebzelerden yardım almak diyete daha kolay bir şekilde adapte olmanızı sağlayabilir. Dilerseniz, gün içinde kalori alımını azaltarak gece saatlerinde tok tutan sebzelerden de yardım alabilirsiniz.

Uygun Olduğunuzda Öğünleri Atlayın

Aralıklı oruç diyetini uygularken bazı öğün ve besin tablolarına dikkat etmeniz gerekir. Diyete ve açlığa alıştıktan sonra bazı öğünleri atlayabilirsiniz. Temelde aç olmadığınız sürece yemek serbestliği olduğu için o süre zarfında her şeyi yemeye odaklanmayın.

Açlık Hissettiğinizde Su İhtiyacınızı Yoklayın

Diyette ve normal hayatta açlık, çoğunlukla susuzluk ile karıştırılabilir. Aralıklı oruç diyetini uygularken de aç kalmanız gereken sürede ani açlık krizleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için su tüketimini artırabilir ve farklı şekillerde deneyebilirsiniz. Bunun için detoks içerikli sular hazırlamak daha etkili bir yöntem olabilir.

https://www.ifastin.com/