TAKİP ET
Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?
Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

Son günlerde oldukça popüler olan ve sık sık duymaya başladığımız aralıklı oruç diyeti hakkında birçok merak edilen nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan biri de aralıklı orucun faydaları konusu olmaktadır. Diyet yaparken haftanın belirli günlerinde istenilen şeylerin tüketilebildiği ve diğer günlerde ise aralıklı şekilde beslenmek birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Intermittent fasting yani aralıklı oruç yalnızca kilo vermenizi sağlamıyor aynı zamanda kan şekerini dengede tutar, iltihaplanmayı azaltıyor ve kalp sağlığını korur.

Aralıklı Oruç Kilo Kaybını Sağlar

Aralıklı orucun en önemli yararlarından biri yağ yakımını hızlandırması ve kilo fazlalıklarından kurtulmayı sağlamasıdır. Aralıklı oruçta sürekli olarak kalori takibi yapılmamaktadır.

Aralıklı oruç diyeti yapılırken vücudunuzun enerji ihtiyacı her zaman karşılanamamaktır. Çünkü, oruç tutulan zamanlarda vücuda bir besin girmediği için vücut dışarıdan enerjisini karşılayamamaktadır ve bu yüzden vücudunuzda bulunan yağları kullanmaya çalışacaktır ve enerji ihtiyacınız vücudunuzdaki yağların yakılmasıyla karşılanacağı için kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Hatta belki diğer diyetlere oranla aralıklı oruç diyetinde kilo vermeniz daha hızlı olacaktır.

Aralıklı Oruç Kan Şekerinizi Düzenler

Aralıklı oruç düzenli ve kontrollü yapıldığı sürece gerekli olan tüm ihtiyaçları karşıladığı için ve bunu ölçülü olarak yapanlar için kan şekerini büyük oranda düzenlemektedir. Çünkü, vücuda fazladan, ihtiyaç dışı hiçbir yiyecek girmeyeceğinden kaynaklı olarak vücut gereksinimlerinin dışında bulunan bir yiyecek vücutta bulunmamakta ve doğal olarak da şekeri yükseltici hiçbir etkenle karşılaşılmamaktadır.

Aralıklı Oruç Kalbinizi Sağlıklı Tutar

Aralıklı oruç diyeti yapılırken hiçbir şekilde vücudunuza ekstra yağ, ihtiyaç fazlası gıda girmediği için kalbinizin yağlanmasına, yavaşlamasına, kolestrol gibi rahatsızlıkların kalbinizi etkilemesine izin verilmemektedir ve bu da aslında kalbinizin sağlığını ve gençliğini korumasına vesile olmaktadır.

Aralıklı Oruç Kronik Rahatsızlıkları Azaltır

Aralıklı oruç diyetinde vücudunuz kendi dengesini kurduğu için obezite, diyabet veya diğer birçok kronik olan veya olmayan rahatsızlığın önüne geçilmesine olumlu etki göstermektedir. Çünkü, vücudunuz bu diyeti uyguladığınız takdirde kendi kendini kontrol etmeyi sistemlerini daha iyi düzenlemeyi kendine alışkanlık edinmektedir. Bu sayede hem birçok rahatsızlığın önüne geçilerek bağışıklığı desteklemektedir hem de kronik rahatsızlıkların ataklarının azalmasına sebep olmaktadır.

Aralıklı Oruç Beyninizi Korur

Düzenli beslenildiği ve diyet düzgün bir şekilde uygulandığı takdirde beyin sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Çünkü, aralıklı oruç vücudu belli bir düzen içerisine soktuğu için artık vücudunuzdaki sistemlerin hepsi daha rahat işlemlerini yapabilir hale gelmektedir. Bu sayede de beyin daha az yorulacaktır ve beyniniz daha genç bir hale bürünecektir.

Aralıklı Oruç Açlığı Azaltır

Aralıklı oruç sayesinde mideniz daha az gıda ile yaşamaya alışacağı için giderek midenizi küçültecektir ve artık doymak için bir sürü yemek yemenize gerek kalmadan yeteri kadar yemek yiyerek hem kilonuzu koruyabilir hem de açlık hissinizi azaltabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP