TAKİP ET
Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti, genel anlamda kilo kaybını hızlandıran ve düşük karbonhidrat alımını savunan bir diyet yöntemi olarak bilinir. Bu diyeti öneren uzmanlar karbonhidratlı gıdalardan uzak durduğunuz sürece, protein ve yağ tüketiminde herhangi bir kısıtlama bulunmaması gerektiğini ifade eder. Bu sayede karbonhidratı dengede tutarak kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Atkins diyeti farklı bir uygulama şekli ile karşınıza çıkar. Buna göre, Atkins diyetine uygun bir beslenme şekli için 4 aşama gereklidir. Atkins diyetinin 4 aşamasını uygulamak biraz karmaşık olduğu için tamamını uygulamasanız da olur.

Bu diyet yöntemini uyguladığınız süre boyunca tüketmekten kaçınmanız gereken bazı besinler vardır. Bunun yanı sıra Atkins diyeti boyunca yediğiniz besinlerin çeşidi de önemlidir. Atkins diyetine göre günde 2 veya 3 öğün beslenilebilir ve aralarda az miktarda atıştırmalık yapılabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay beslenme öğünleri az olmasına rağmen bol su içmeniz gerektiğidir. Bu nedenle Atkins diyeti boyunca her gün 8 ya da 10 bardak su içmenizde fayda var.

Atkins diyet yönteminde karbonhidrat kaynakları sınırlı olduğu için bu miktarı doğru ayarlamanız gerekir. Bu nedenle diyet listenizde yer alan karbonhidrat içerikli besinleri özenle hazırlamanızda fayda var. Atkins diyetinde karbonhidrat dengesini sağlarsanız korunma döneminde sorun yaşamamış olursunuz.

Atkins Diyetinde Tüketilmesine İzin Verilen Besinler Neler?

Her diyet sisteminde olduğu gibi Atkins yönteminde de dikkat etmeniz gereken bazı besinler vardır. Atkins diyet yöntemi karmaşık beslenme düzenine sahip olmasına rağmen kurallar konusunda oldukça nettir. Karbonhidrat dışında tüketebileceğiniz besinlerin neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıya göz atabilirsiniz.

Et ve et ürünleri: Sucuk, dana eti, tavuk, kuzu eti, pastırma

Süt ve süt ürünleri: Tam yağlı süt, yoğurt, tam yağlı beyaz peynir, kaşar peyniri, krem peynir, ayran, tereyağı, krema

Yumurta: Protein açısından zengin olduğu için diyet listesinde bulunabilir. Yumurtanın tüketimi ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.  

Düşük karbonhidratlı sebzeler: Kuşkonmaz, ıspanak, fasulye, patlıcan, biber, salatalık, domates brokoli, brüksel lahanası, pırasa, enginar, kereviz, kabak,

Kuruyemişler ve yağlı tohumlar: Ceviz, badem, fındık, ayçiçeği çekirdeği, fıstık,

Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı

Atkins Diyetinde Tüketilmesine İzin Verilmeyen Besinler Neler?

Her diyet yöntemi kendine özgü kurallar ve yasaklarla karşınıza çıkabilir. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeniz için Atkins diyet listesinde yer alan besinlere ve değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle tüketimine izin verilmeyen besinleri diyet listesinden çıkarmanızda fayda var. Atkins diyet listesinde bulunmaması gereken besinlerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şeker: Şeker içeren içecekler, meyve suları, şekerleme çeşitleri, dondurma, kek gibi hamur işleri yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle tüketilmemelidir.

Tahıllar: Buğday, arpa, çavdar, pirinç

Bitkisel yağlar: Kanola yağı, mısırözü yağı, soya yağı

Yüksek karbonhidratlı sebzeler: Bezelye, havuç, patates, tatlı patates (bu besinlerden sadece 1.aşamada uzak durmak gerekir)

Yüksek karbonhidratlı meyveler: Muz, elma, armut, portakal, incir, üzüm (bu besinlerden sadece 1.aşamada uzak durmak gerekir)

Baklagiller: Nohut, kuru fasulye, mercimek