TAKİP ET
Avokado Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Avokado Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kilo fazlalığı her zaman bir sorun olmuştur. Özellikle yaz aylarında rahat kıyafetler giyerek gezmek istendiğinde kötü görüntü oluşturan yağlar canınızı sıkabilir. Tüm yazın zehir olmaması ve 1 yılın boşa gitmemesi açısından zayıflamak en doğru tercih olmaktadır.

Kilo vermek için pek çok diyet listesi bulunmaktadır ve bu diyetler kilolu olan kişilere yardımcı olmaktadır. Diyet listeleri arasında da en dikkat çekici olanlardan bir tanesi de avokado diyeti olmaktadır.

Avokado diyeti sayesinde kilo fazlalıklarından kurtularak yaza güzel bir merhaba diyebilirsiniz. Bu nedenle de sizlere kısaca avokado diyeti hakkında bir derleme hazırladık.

Avokado Hakkında Önemli Bilgiler

Avokado kendine has karakteri sayesinde plazma trigliseritlerini ve kötü kolesterolleri azaltabilmektedir. Kötü kolesterol damar duvarlarında birikerek ani kalp krizlerine ve inmelere neden olmaktadır. Aşırı yüksek olan trigliseritler vücudun insülin direncini arttırarak diyabete yol açtığı gibi ateroskleroza da neden olabilmektedir.

Avokadonun bünyesinde bulunan tekli doymamış olan yağ asitleri tüm kötü kolesterollerin düşmesi açısından yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra plazma trigliseritleri azalırken de iyi kolesterollerde de artış görülebilmektedir. Avokado yemeyi çok seven kişiler kilo verme etkisini gördüklerinde elbette şaşırmaktadır.

Bu harika meyve kilo verme adına çok büyük bir yardımcıdır. Toplam olarak 322 kalorisi bulunan avokado, A, C, E ve K vitaminleri ile birlikte vücuda güç sağlamaktadır. Aynı zamanda demir ve kalsiyum gibi önemli elementlere de sahip olmaktadır. Detaylı araştırmalar sonucunda avokado obeziteye karşı en önemli silahlardan biri olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca cilt problemi, saç rahatsızlığı, kanser, damar rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına karşı direnç sağladığı gibi tedavi etmede olanak tanımaktadır. Bu özellikleri dışında uzun süreli tok tutabilen bir yapıda olması da çok önemli bir özelliği olmaktadır. Bu sayede diyet yapan kişiler tok kaldığı için rahat kilo verebilmektedir.

Avokado Diyeti Nedir?

Avokado diyeti, 3 günlük bir diyettir. Ancak isteyen kişiler bu diyeti daha uzun süreli devam ettirebilmektedir. Ancak diyete başlarken veya diyeti uzatırken uzman tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avokado diyet listesi çeşitlilik gösterse de biz size kısaca 3 günlük bir diyet programı derledik. Ancak, diyet listenizi oluştururken uzman görüşü almayı ihmal etmemeniz önerilmektedir.

Avokado diyetinin yapıldığı ilk gün, kahvaltı öncesi 1 su bardağı çemen otu eklenmiş su içilmelidir. Kahvaltı vaktinde yarım avokado ile beraber 1 adet orta boy olacak şekilde kinoa salatası tüketilmesi tavsiye edilebilmektedir. Ara öğün vaktinde 1 bardak yeşil çay tüketilmelidir. Öğle yemeğine sıra geldiğinde dürüm içerisine sarılmış marul ve limon sulu ton balığının yanında domates, avokado, salatalık, kırmızılahana, jalapeno tüketilebilmektedir ve içecek olarak bir bardak ayran içilmesinde sakınca görülmemektedir. Ara öğün zamanında 1 adet tuzlu kraker ve 1 bardak siyah kahve içilebilmektedir. Akşam yemeğinde ise çok az tavuk göğsü eti konulmuş sote sebze ya da haşlanmış mercimek yenebilmektedir.

Diyetin ikinci günü ise, kahvaltıdan öncesinde 1 çay kaşığı elma sirkesi ile beraber karıştırılmış 1 bardak su içilmelidir. Kahvaltıda 5 dilim avokado, 2 adet yağda yumurta, 2 badem ve yarım elma yenmeli, ara öğüne sıra geldiğinde 1 bardak yeşil çay tüketilmelidir. Öğle yemeği zamanı gelince avokado salatası nohut ve 1 bardak Hindistan cevizi suyu içilmeli, ara öğünde yarım bardak patlamış mısır ile birlikte 1 bardak siyah kahve tüketilmelidir. Akşam yemeğinde limonlu avokadolu somon balığı, çeşitli sebzeler ve 1 bardak ılık yarım yağlı süt tüketilebilmektedir.

Diyetin son günü ise, kahvaltı öncesinde 2 yemek kaşığı çemen otlu 1 bardak yarım yağlı süt içilmesi önerilmektedir. Kahvaltıda pankek ile birlikte 2 adet avokado yenmeli, ara öğün zamanında 1 bardak taze olarak sıkılmış papaya suyu içilmeli, öğle yemeğinde hindi etli ve avokadolu salata yanında 1 bardak Hindistan cevizi suyu tüketilmeli, ara öğünde 1 adet tuzlu kraker ve 1 bardak yeşil çay tüketilmeli, akşam yemeği zamanı geldiğinde avokadolu tavuk göğsü yanında ıspanak, kuşkonmaz, havuç yenmeli ve ek olarak 1 top vanilyalı dondurma yenebilmektedir.

https://www.ifastin.com/