TAKİP ET
Bikram Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir?
Bikram Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça popüler yoga çeşitlerinden biri olan Bikram Yoga, temel yoga hareketleri ve nefes egzersizlerinden oluşuyor. Sıcak yoga olarak bilinen Bikram yoga, belirli bir sıcaklıkta ve nem oranında uygulanan bir yoga metodudur. İyi ısıtılmış bir odada yapılan Bikram yoga hem zihni hem vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Bikram Yoga Nedir?

Bikram yoga, birbirini takip eden 26 yoga hareketi ve 2 nefes egzersizinden oluşan Hatha yoga tekniğidir. Bikram Choudhury tarafından tüm dünyaya yayılan Bikram yoga 40 derece sıcaklıkta ve %40 nem oranında uygulanır. Bikram yoganın sıcak uygulanmasının temel nedeni, sıcaklığın kas ve tendonların çalışmasını sağlamaktır.

Bikram yogada her seans ortalama 90 dakika sürer. Bikram yogada terleme yoluyla toksinlerin atılması söz konusudur. Belirli bir sıcaklık ve nem oranında yapılan yogada, sıcak sayesinde beden daha fazla çalışır. Bu durum, vücudun dayanıklılığının artmasını sağlar.

Bikram Yoganın Faydaları Nelerdir?

Bikram yoganın hem zihinsel hem de fiziksel pek çok faydası vardır.

·         Bikram yogada yüksek sıcaklık nedeniyle oluşan terin yardımıyla toksinler vücut dışına atılır.

·         Hareket sırasında ortam sıcaklığının yüksek olması nedeniyle beden kasları daha fazla ısınır. Bu durum beden kaslarınızın gevşemesini sağlar.

·         Bikram yogada beden esner ve kaslar rahatlar.

·         Bikram yoga, fiziksel rahatlamanın yanı sıra zihinsel rahatlama da sağlıyor. Zihnin boşaltılması ve berraklaşmasında etkili olur.

·         Zihinsel konsantrasyonu ve odaklanmayı sağlar.

·         Stres ve yorgunluk hissini azaltır.

·         Düzenli Bikram yoga çalışılması halinde kaslar, kemikler ve eklemler güçlenir.

·         Bikram yoga kan basıncını düşürür ve kan şekerini düzenler.

·         Düzenli olarak yapıldığında yağ yakımı sağlar, vücut şekillendirmesinde etkilidir.

·         Metabolizmanın harekete geçmesini sağlar, bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir.

·         Kas ve kemikler güçlenir, duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir.

·         Omurga sağlığının korunmasını sağlar.

Bikram Yoga Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bikram yoga yüksek sıcaklıkta yapıldığından bedeninizin bu egzersize uygun olup olmadığınıza bakmanız gerekir. Kalp, tansiyon gibi ciddi kronik hastalığınız varsa Bikram yoga sıkıntı oluşturabilir. Bel, boyun ve eklem bölgelerinizin Bikram yoga için uygun olup olmadığına da dikkat etmek son derece önemlidir.

Bikram yoga sırasında terleme yaşanacağı için yüksek oranda su kaybı söz konusudur. Bu nedenle yoga egzersizleri esnasında bol su tüketilmesi gerekir. Ayrıca, Bikram yoga deneyimi sırasında rahat ve yogaya uygun kıyafetler seçilmesi gerekir. Vücut terleyeceği için uygun kıyafet seçilmemesi halinde sıkıntı yaşanabilir.

Bikram yogayı ilk kez yapacaksanız, bu alanda bilgili bir uzmandan yardım almak oldukça önemlidir.

Bikram Yoga Nasıl Yapılır?

Bikram yogaya başlamadan önce oda sıcaklığının 40 derece olmasına dikkat etmek gerekir. Bikram yoga ilk aşamada nefes tekniği ile başlar. 26 yoga pozu ile devam eder. Yoga duruşları 90 dakika boyunca uygulanır. Bikram yoga seansı tamamlandığında sıcaklığa maruz kaldığınız için kalori yakımı söz konusudur.

https://www.ifastin.com/