TAKİP ET
Çakra Dengeleyici Gıdalar Nelerdir?
Çakra Dengeleyici Gıdalar Nelerdir?

Doğu kökenli bir kavram olan çakra, Hindistan'ın dini ve felsefi sistemlerinde enerji merkezlerini temsil eder. İnsan vücudundaki 7 ana çakra, bedenin belirli bölgelerinde yoğunlaşan ruhsal, duygusal ve fiziksel enerjileri temsil eden enerji noktalarıdır. Çakra dengeleme ise vücuttaki enerji merkezlerini temsil eden 7 ana çakrayı dengelemek ve aktive etmek için çeşitli yöntemleri kapsar. Günlük tükettiğimiz gıdalar vücudumuzdaki çakraları temsil eder. Peki, çakra dengeleyici gıdalar nelerdir?

Çakra Dengeleyici Gıdalar

Vücudumuzda bulunan ana çakralar; kök çakra, sakral, solar pleksus, kalp, boğaz, alın ve taç çakra olarak isimlendirilir. Gıdalar, bu çakraların açılmasına destek olabilir. Bu nedenle vücudumuzdaki yedi ana çakrayı temsil eden besinleri günlük beslenme planınıza dahil edebilirsiniz. Bu sayede çakralarınızdaki tıkanıklıkları gidererek enerjinizi artırabilirsiniz.

Kök Çakra (Muladhara)

Güvenlik, temel ihtiyaçlar ve dayanıklılıkla ilişkilendirilen kök çakra, vücudun tabanında yer alır. Kırmızı biber, domates, pancar gibi kırmızı sebzeler, kök çakrayı temsil eder. Aynı zamanda kırmızı et, mercimek ve nohut gibi gıdaları beslenme planınıza dahil ederek kök çakra daha güçlü hale getirilebilir.

Sakral Çakra (Svadhishthana)

Alt karın bölgesinde bulunan sakral çakra; duygusal denge, yaratıcılık ve ilişkiler ile bağlantılıdır. Hayatınızda daha sağlıklı ilişkiler kurabilmek için sakral çakra son derece önemlidir. Mango, portakal, havuç gibi turuncu meyveler, sakral çakranın açılmasında etkilidir. Sakral çakradaki tıkanıklığın giderilmesi için ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler de günlük olarak tüketilmelidir.

Solar Pleksus Çakra (Manipura)

Solar pleksus çakra, göğüs kafesinin üstünde yer alır. Özgüven ve iradeyi temsil eden bu çakra, iş hayatında veya ikili ilişkilerde önemlidir. Mısır, sarı biber, kabak gibi sarı sebzeler ve buğday, mısır, yulaf gibi tahıllar bu çakrayı temsil eder.

Kalp Çakra (Anahata)

Göğüs bölgesinde bulunan bu çakra, sevgi, merhamet, bağışlama gibi duyguları ve ruhsal dengeyi ifade eder. Ispanak, maydanoz, pazı, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ile temsil edilen bu çakrayı açmak için papatya, nane, zencefil ve melisa gibi bitki çayları da tüketebilirsiniz.

Boğaz Çakra (Vishuddha)

Yaban mersini, böğürtlen, üzüm gibi meyvelerin temsil ettiği boğaz çakra; iletişimi ve dolayısıyla insan ilişkilerini besler. Su ve doğal meyve sularını günlük beslenme listenize dahil ederek bu çakranızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Alın Çakra (Ajna)

Alın bölgesinde yer alan alın çakra; içgörü, zihinsel netlik ve sezgiyle ilişkilidir. Patlıcan, mor lahana, mor havuç gibi sebzelerin temsil ettiği bu çakrayı açmak için kara üzüm ve böğürtlen gibi meyveler de tüketebilirsiniz.

Taç Çakra (Sahasrara)

Başın üst bölgesinde yer alan taç çakra, bilgelik ve evrensel bilinç ile ilişkilendirilir. Elma, armut ve karnabahar gibi beyaz meyve ve sebzeleri günlük beslenme planınıza dahil ederek bu çakranızdaki tıkanıklıkları giderebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/