TAKİP ET
Cheat Meal (Diyette Kaçamak) Nedir?
Cheat Meal (Diyette Kaçamak) Nedir?

Diyet yaparken bazı durumlarda zorlanabilir ve kaçamak yapabiliriz. Bu süreç içerisinde diyet yapanların en çok merak ettiği noktalar arasında “kaçamak” veya diğer adıyla cheat meal yer alır. Diyet içerisinde arada kaçamak yapmak isteyenler için bu öğünü faydalı hale getirebilmek söz konusudur. 

Diyet yaparken kendi irademizle bir savaş veririz. İradeyi kontrol etmek bazı insanlar için basit bir iş olsa da bazıları bu konuda oldukça zorlanabilir. Bazı durumlarda bireyler diyeti bozmak isteyebilir. Bunun yerine, aşırıya kaçmamak kaydıyla cheat meal yani kaçamak yapılabilir.

Diyette kaçamak (cheat meal) temel olarak diyet esnasında kısa bir süre için tekrardan besin alımının artırılması anlamına gelir. Birçok kişi kaçamak olayını abartarak sağlıksız beslenme yoluna gitse de arada aşırıya kaçmadan en az 2 haftada bir kaçamak öğün yapılabilir.

Diyet yaparken güçsüz düştüğünüzde veya diyet yapmakta zorlandığınızda kaçamak öğün yapmak diyetin gidişatı açısından önemlidir. Bu nedenle, çok sık aralıklarla olmamakla birlikte en az 2 haftada bir diyette kaçamak yaparak metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Diyette kaçamak yaparken aşırıya kaçmadan öğün seçmek oldukça önemlidir. Kaçamak öğünde sağlıksız besinler tüketmek yerine yüksek proteinli yiyecekler tüketerek kalori alımınızı artırabilirsiniz.

Kaçamak Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaçamak yapan kişiler diyetin bozulduğu düşüncesine kapılabilirler. Ancak ufak miktarda ve aşırıya kaçmadan yapılan kaçamaklar diyeti bozmaz. Kaçamak yaparken dikkat edilmesi gereken kaçamak ile diyeti dengeleyebilmektir. Ufak kaçamaklar için diyeti bozmak kilo verme hayallerinizi suya düşürecektir.

Kaçamak yapan kişilerin en çok yaptığı hatalardan biri de kaçamak sırasında bol karbonhidratlı, bol yağlı ve sağlıksız beslenmedir. Sağlıksız seçimler yaparak kalori alımınızı artırmak yerine sağlıksız beslenmiş olursunuz. Ancak diyette düşük kalori tüketiminden kaynaklı olarak sıkıntılar yaşarsınız. Sağlıksız ürünler yerine seçiminizi yüksek kalorili yiyeceklerden yana kullanırsanız vücudunuza giren kalori miktarı artar. Bu da düşük kaloriden dolayı yaşadığınız problemlerin önüne geçmiş olur.

Diyette yapılan kaçamakların olumlu ve olumsuz etkilerine maruz kalabilirsiniz. Diyette yapılan kaçamaklarda en çok yaşanan duygu durumu suçluluktur. Suçluluk duygusuyla kendinizi kötü hissedebilir ve kilo veremeyeceğiniz hissine kapılabilirsiniz. Ancak, aşırıya kaçmadan ve kontrollü kaçamak sizin kilo vermenizde bir engel değildir. Diyette yapılan kaçamaklar sizi huzursuz etse de kontrollü bir kaçamak olduğunu ve diyeti bozmadığınızı kendinize hatırlatmalısınız.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken kaçamak sonrası diyete tekrar adapte olarak kendi motivasyonunuzu sağlamaktır. Kaçamak sırasında anın keyfini çıkarmak sizin kaçamaktan zevk almanıza yardımcı olacaktır. Canınız istediği için ve vücudunuzun buna ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz için kaçamak yaptığınızı kendinize hatırlatmak diyet sürecinin sağlıklı ilerlemesi için oldukça önemlidir.

Cheat meal yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri tek öğün planlamak yerine bu kaçamağı birkaç öğüne yaymalısınız. Bu sayede tek öğünde aşırıya kaçmayı engellemiş olursunuz.

Kaçamak yaparken göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri de kendi iradenizin farkına varmanızdır. Bazı insanlar yeme konusunda daha iradeliyken bazıları iradesine hâkim olamayarak kaçamağı aşırıya kaçırarak diyetin dengesini bozabilir. Bunun önüne geçmek için eğer kaçamakları aşırıya kaçırıyor ve kendinize hâkim olamıyorsanız kaçamak aralıklarını bir aydan fazla süre olarak belirlemenizde fayda var.

https://www.ifastin.com/