TAKİP ET
Çiğ Veganlık (Raw Food) Nedir? Çiğ Beslenme Zayıflatır mı?
Çiğ Veganlık (Raw Food) Nedir? Çiğ Beslenme Zayıflatır mı?

Çiğ veganlık ya da çiğ beslenme olarak ifade edilebilecek olan raw food, temelde doğanın sunduğu tüm sebze ve meyveleri en saf haliyle tüketmeye yönelik bir beslenme şekli olmaktadır.

Raw food olarak beslenenler yedikleri, tükettikleri hiçbir sebze veya meyveyi ısıtmamakta veya pişirmemektedir. Raw food ya da çiğ beslenme, çiğ veganlık temelde bir yaşam biçimi olmakta ve çiğ beslenen bireylerin yaşam felsefesi haline gelmektedir. Ancak, eğer çiğ beslenmeye yeni başlamayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız ve bu beslenme modeline uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Pişirmek Yok / Kurutmak Var

Bu beslenme biçimini hayatınıza entegre etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle kolay bir beslenme biçimi olmadığının altının çizilmesinde yarar olmaktadır. Bu beslenme şeklinde et yiyemeyeceğinizi, hayvansal hiçbir ürünü tüketemeyeceğinizi, hiçbir sebzeyi veya meyveyi ısıtamayacağınızı ya da pişiremeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi bu beslenme yönteminde her besini çiğ olarak tüketmeniz gerekmektedir. Ancak, bazı ufak nüansların da olduğunu belirtmek gerekir. Bu beslenme stilinde hiçbir şekilde besinleri pişiremezsiniz ama 45 dereceyi geçmeyen ısılarda bu besinleri kurutmanızda bir sakınca görülmez. Yani aslında pişiremiyor olsanız da besinleri kurutarak tüketmenizle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Sadece 45 derecenin altında bir derecede kurutma işleminin yapılması gerektiğinin farkına varılması yeterli olacaktır. Çünkü, 45 derecenin üstündeki ısılarda besinlerin değerlerinin öldüğü düşünülür.

Çiğ Beslenme de Neler Tüketilebilmektedir?

Çiğ beslenme felsefesini benimseyen biri iseniz her türlü sebze ve meyveyi pişirmediğiniz takdirde tüketebileceğinizin altının çizilmesi gerekmektedir. Bakliyatların tüketimi nasıl olmalı diye düşünüldüğünde ise çiğ beslenmede herhangi bir bakliyat tüketim engeli bulunmamaktadır ve salatalarının içine yeşil mercimek gibi birçok bakliyatı katarak tüketebilir.

Hayvansal ürünlere gelindiğinde ise çiğ veganlıkta hayvansal ürünler tüketilmez. Onların yerine Hindistan cevizi sütü, badem sütü gibi besinler tüketilir. Tofu, çiğ veganlar için sıklıkla kullanılan bir beslenme olmakta ve yağ olarak da bitkisel yağlar kullanılır.

Çiğ Veganların Görüş Ayrılığı Yaşadığı Noktalar

Çiğ veganlar genel olarak bir görüş ayrılığı yaşamamaktadır. Ancak et tüketimi konusunda farklılıklar söz konusu olabilir. Örneğin, et ile ilgili olan üç ayrı düşünce grubu bulunur. Bu gruplar ise; hiç et yemeyenler, eti marine ederek çiğ olarak yiyenler ve sadece balık eti yiyenler şeklinde değerlendirilebilir. Hiç et yemeyenler tüm hayvansal ürünlere karşı olan bir grubu temsil ederken eti marine edip çiğ yiyenler hayvansal ürünlere karşı daha ılımlı olabilmektedirler, balık yiyenler ise genel olarak balıklarla ilgisi olmayan tartışmalarda yer almamaktadır.

Bir diğer tartışma konusu ise arılardan elde edilen bal ve polenlerin tüketilip tüketilmemesi konusu olmaktadır. Bazı çiğ veganlara göre arıdan elde edilen bal ve polen tüketilebilecekken bazı veganlara göre onlarda hayvansal ürün kategorisine girdiği için tüketilmemesi gereken besinlerden olmaktadır.

https://www.ifastin.com/