TAKİP ET
Clean Eating Nedir? Clean Eating Nasıl Uygulanır?
Clean Eating Nedir? Clean Eating Nasıl Uygulanır?

Günümüzde zayıflamak için birçok diyet türü bulunur. Günümüzde uygulanan diyet listeleri fayda gösterse de yiyeceklerdeki kısıtlamalar nedeniyle diyeti bırakma gibi durumlar söz konusu olabilir. Diyetin bırakılmasıyla verilen kilolar fazlasıyla alınabilir. Clean eating bu noktada devreye girerek günübirlik diyet listelerin yerine yaşam tarzını sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine kurulmasını sağlar.

Clean Eating, temiz beslenme anlamına gelir. Paketlenmiş yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketip, besinleri doğal haline en yakın şekilde tüketmeye dayalı bir beslenme şeklidir. Clean eating yiyeceklerinin özellikleri, evde pişirilmiş, en yalın halinde, koruyucu ve renklendirici ve katkı maddesi içermeyen şekilde tüketilmesi gerekir.

Clean eating beslenme şeklinde

·         İşlenmiş gıdalar

·         Rafine edilmiş gıdalar

·         Yapay ürünler

·         Alkol

·         Gazlı içecekler ve meyve sularına yer verilmez.

Clean Eating Nedir?

Clean Eating beslenme şeklinde doğal beslenmek ve doğala yönelmek, koruyucu, renklendirici ve yapay tatlandırıcı içeren ürünleri tüketmemek gerekir. Kurabiye, kek, hazır soslar kaçınılması gereken yiyecekler arasındadır.

Taze meyveler doğal karbonhidrat içeren yiyeceklerdir. Meyveleri suyu ile tüketmek yerine doğal haliyle tüketmek liflerinden de yararlanmamız açısından önemlidir. Kutu meyve sularından bu beslenme türünde uzak durulur. İşlenmemiş meyveler vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketmek anlamına gelir. Mineral ve vitaminler hem kan şekerini dengeler hem de kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Clean Eating beslenme şeklinde tam tahıl tüketmek ve yağsız protein tercih etmek gerekir. Et ürünleri tüketmeyi tercih ediyorsanız hindi, balık veya tavuk gibi yağsız seçenekleri tercih edilebilir. Et dışında az yağlı protein tüketimi için yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Su, içebileceğiniz en sağlıklı ve en doğal içecektir. İçerisinde katkı maddesi, şeker veya suni tatlandırıcı bulunmaz. Su yaşamın aynı zamanda vücudumuzun temelini oluşturan maddedir. Bu nedenle, su tüketimini aksatmamak en doğrusudur. Bunun yanı sıra, şekersiz kahve ve çay da iyi seçimlerdir. Şeker tüketilmeyen bu içeceklere de beslenmede yer verilebilir.

Temiz beslenmede paketlenmiş atıştırmalık yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Krakerler, granola barlar, kekler ve benzeri atıştırmalık yiyecekler, şeker, bitkisel yağ ve katkı maddeleri içerir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalar az besin değeri sağlar. Öğünler arasında acıktığınızda bu maddeleri tüketmek yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek gerekir. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında fındık, sebze ve meyveler sıralanabilir. Bu besinler lezzetli ve besin değeri bakımından zengindir ve hastalıklara karşı korumada etkilidir.

Clean Eating Diyet Programını Kimler Uygulayabilir?

Temiz beslenme programını günlük olarak kalori sayımı yapması gerekmeyen herkes tarafından uygulanabilir. Bu diyet programı kalori sayımına odaklanmadığı için ve tamamen sağlıklı beslenme odaklı olduğu için kolay uyum sağlanabilir.

Ancak, Clean Eating beslenme şeklinde zorluk yaşıyorsanız günlük beslenmenin %80-90’ını temiz beslenme ile kalan kısımlarında ise yasaklı besinler tüketilebilir. Bu başlangıçta uygulanabilen bir yöntem olmasına karşın bu beslenme şekline alıştıktan sonra yasaklı yiyeceklerden uzak durmanız en sağlıklısıdır.

https://www.ifastin.com/