TAKİP ET
DASH Diyeti Nedir, DASH Diyeti Nasıl Yapılır?
DASH Diyeti Nedir, DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

Zayıflamak için yapılan birçok diyet bulunur ve diyetlerin hemen hemen hepsi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle kişinin kronik rahatsızlıkları, kan değerleri gibi etkiler diyet yapmadan önce dikkate alınması gereken değerlerdir.

DASH Diyeti Nedir?

Günümüzde birçok farklı diyet uygulanmaktadır. DASH diyeti de yüksek tansiyon hastaları için tavsiye edilen diyet türlerinden birisi olmaktadır. DASH diyeti, hipertansiyonu önlemek için yapılan diyet yaklaşımlarından biridir ve yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyonu durdurmak için kişiye özel uygulanan bir diyettir. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına sahip kişiler için de oldukça sağlıklı bir diyet türüdür.

İngilizcesi 'Dietary Approaches to Stop Hypertension' olan bu diyetin Türkçe açılımı ise 'Hipertansiyonu Önlemek İçin Diyet Yaklaşımları' şeklinde olmaktadır. Vegan ve vejetaryen kişilerde, yüksek tansiyon olma risklerinin çok daha düşük olduğu görüldükten sonra geliştirilen bu diyet, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip olmaktadır.

Yüksek tansiyon ülkemizde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Dünyada ise bir milyardan fazla kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Günden güne artan bu rahatsızlık, son 40 yılda yaklaşık 2 katına kadar çıkmaktadır. Bu anlamda ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmesi gerekir.

Yapılan yanlış diyetler, yüksek tansiyonu arttırmada etkili bir rol oynamaktadır. Bu duruma engel olabilmek için farklı ve gerektiğinde kişiye özel beslenme türleri geliştirilir.

DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

DASH diyeti; ağırlıklı olarak sebze, meyve, kepekli ve sağlıklı tahıl türleri, yağ oranı düşük et türleri ile beslenmeyi öneren bir diyettir. Balık ve tavuk gibi yağsız protein kaynaklarını da içeren bu diyet, ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketimine yönlendirmektedir. Kırmızı et, şeker, yağ, tuz gibi besinler bu diyette kaçınılması gereken yiyecekler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Tuz miktarının azaltılması, bu diyeti kan basıncı yüksek kişiler için de ideal bir beslenme şekli olmasını sağlamaktadır. DASH diyetinde, gün içerisinde 1 silme çay kaşığından daha fazla tuz alınması önerilmektedir.

DASH Diyetinin Faydaları Nelerdir?

DASH diyeti, kan basıncını düşürmek üzere tasarlanan bir diyet olmaktadır. İnsan sağlığını göz önünde bulunduran bir diyet türü olduğu için önceliği kilo kaybı olmamaktadır. Bu sayede alınan kalori azaldığı için mümkün olan en sağlıklı biçimde kilo vermenize yardımcı olunmaktadır.

Aynı zamanda DASH diyeti, kanser risklerinin önüne geçmektedir. Tansiyon hastaları için kilo kontrolü konusu oldukça önemli olmaktadır. Düzenlenen beslenme rutini ve kilo kaybıyla birlikte tansiyon problemlerinde azalma görülebilir.

DASH diyeti hem sağlıklı bireylerin hem de yüksek tansiyon hastalarının kan basıncını düşürmede oldukça etkili bir yöntemdir. Bazı araştırmalara göre, DASH diyeti uygulayan kişilerin, tuz alımını azaltmadıkları takdirde bile kan basıncında düşme görüldüğü tespit edilmiştir.

Kan basıncının azalması demek, kalp hastalıkları riskinin önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden DASH diyeti ile kalp hastalıkları riski azaltılmış olmaktadır. DASH diyeti, tip 2 diyabet riski ile de ilişkilendirilmekte ve yapılan çalışmalara göre insülin direncini azaltmada rol oynadığı görülmektedir.

https://www.ifastin.com/