TAKİP ET
Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar
Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Her insan ideal kilosuna ulaşmak için birçok diyet programını dener. Pek çok insan sağlıklı bir şekilde zayıflamak için beslenme şeklini değiştirmeyi tercih eder. Diyet programları farklı içerik ve kalori miktarları ile karşınıza çıktığı için kişiye özel uygulamalar tercih etmenizde fayda vardır.

Uzun süredir belli bir diyet yöntemini uygulamasına rağmen sonuç alamayan insanlar olabilir. Burada diyet programından ziyade, yanlış bilgi ve yöntemler süreci olumsuz etkiler. Zayıflamaya karar verenlerin çoğu, başkalarının tecrübesini ön planda tutar ve onlara ait yöntemleri denemeyi tercih eder.

Diyeti olumsuz etkileyen bu tarz davranışlar kilo vermenizin önündeki en büyük engeldir. Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler şok diyet diye tabir edilen yöntemlere başvurur. Hızlı bir şekilde kilo vermek sağlığınız açısından bazı sorunları beraberinde getirebilir.

Genel olarak birçok insan diyet esnasında daha az yiyerek hızlı bir şekilde kilo vereceğini düşünür. Özellikle hızlı kilo verme işlemlerinde ve kısa sürede belli bir kiloya ulaşırken az yiyerek sonuca ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu tarz şok işlemler diyetinizi olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda kilo verme hızınızı da yavaşlatabilir.

Genel olarak diyet esansında yapılan hatalar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Öğün Sayısını Düşük Tutmak

Diyete başlayan pek çok insan öğün sayısını azaltarak hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefler. Ancak uzun süre yaşanan açlıklar kilo verme sürecini olumsuz etkiler. Öğün sayısını azalttığınızda başlangıç için açlığa dayanmanız kolay olmayabilir. Bunun yerine, kalori miktarını düşürerek öğün sayılarını normal tutabilirsiniz.

Ekmek Kilo Aldırır” Düşüncesi

Birçok insan diyete başlamaya karar verdiğinde öncelikle ekmeği hayatından çıkarması gerektiğini düşünür. Oysa, diyet programlarında belli miktarda bulunan ekmek destekleyici rol oynar. Bu noktada dikkat etmeniz gereken beyaz ekmekten uzak durmak olmalıdır. Bunun yerine, tahıllı ya da çavdar ekmek türlerini tercih edebilirsiniz.

“Light Ürünler Kilo Aldırmaz” Düşüncesi

Diyete başlayanların çoğu, beslenme düzeninde değişiklik yaparken light ürünlere ağırlık verir. Light ürünlerin kalorisi azaltılmış olsa da bu durum fazla yiyeceğiniz anlamına gelmez. Aksine light ürünlerdeki tatlandırıcılar nedeniyle diyetiniz olumsuz etkilenebilir.

Karbonhidrat ve Proteini Ayrı Tutmak

Diyet esnasında birçok insan karbonhidrat ile protein içerikli gıdaların bir arada tüketilmemesi gerektiğini düşünür. Ancak diyette sağlıklı bir şekilde beslenmek için hem karbonhidrat hem de protein desteğini önerilen miktarlarda almak gerekir.

Fazla Kaçırdığınızda Spor ile Telafi Etmek

Diyete başlayanların çoğu, öğünleri fazla kaçırdığında ufak bir yürüyüş ya da spor ile telafi edeceğini düşünür. Ancak yediğiniz yemeğin kalorisine oranla ona uygun bir spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sadece Su ve Detoks ile Zayıflayacağına İnanmak

Su ve detoks içecekler diyette kilo vermeyi kolaylaştıran etkili bir yöntemdir. Ancak sadece su tüketimini düzenleyerek hayal ettiğiniz kiloya ulaşamazsınız. Buna ek olarak, beslenme düzeninizi değiştirebilir ve beklediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/