TAKİP ET
Doğada Meditasyon Nasıl Yapılır?
Doğada Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon, birçok kültürde ve dinde uygulanan zihin ve ruh birlikteliğinin sağlandığı manevi bir arınma tekniğidir. Meditasyon stresle başa çıkmamıza, beden sağlığının güçlenmesine, kronik ağrıların iyileşmesine ve daha sakin bir insan olmamıza yardımcı olan bir araçtır. Meditasyon düzenli yapıldığında rahatlatıcı etki sağlar ve insanlar günlük yaşamın stresinden meditasyon ile arınabilmektedir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, Latince meditatio sözcüğünden türeyen ve kelime olarak Batı dillerinde “derin düşünme” anlamı sağlayan bir eylemdir. Kişinin iç huzurunu elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına imkân sağlayan ve zihni denetlemeye yarayan bu yöntem meditasyon olarak tanımlanabilir. Günümüzde farklı inanç sistemleri, mezhepler ve ekoller meditasyonu değişik olarak yorumlamakta ve değişik şekillerde hayata geçirmektedir. Bu açıdan dünyada uygulanan standart veya tek versiyondan oluşan bir meditasyondan bahsetmek mümkün değildir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyonda amaç rahatlamak ve zihni boşaltmaktır. Derin düşünmeye odaklanarak farkındalığa ulaşmak amaçlanmaktadır. Bunun için meditasyona başlamadan önce bazı hazırlıklar yapılarak rahatlama sağlanabilir. Bunun için meditasyon yapmadan önce duş alabilir ve rahatlayabilirsiniz. Duş aldıktan sonra meditasyon için üzerinize rahat kıyafetler giymek sizi daha da rahatlatacaktır.

Meditasyona hazırlık evresinde konsantrasyonu artırmak için mum ya da tütsü yakılıp ortam hazır hale getirilebilir. Meditasyon öncesi yeşil çay veya rahatlatıcı bitki çayları tüketilerek hem konsantrasyonu artırabilir hem de kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Meditasyon sırasında konsantrasyonunuzun dağılmaması için telefon ya da bilgisayarınızı kapamalı, sadece meditasyona odaklanmalısınız.

Doğada Meditasyon

İnsan yapısı gereği doğada kendini mutlu ve huzurlu hisseder. Ağaçların ve varsa kuş cıvıltılarının arasında sakinleşmek ve huzurlu bir an yaşamak sizin için unutulmaz bir deneyim olabilir. Şehrin içerisinde ve sürekli kalabalık içerisinde yaşayanlar ve doğayla sıklıkla bir araya gelemeyenler insanlar için bu durum daha da cazip ve özel hale gelebilir.

Doğayla bütünleşerek meditasyon yapmak ve ruhsal farkındalığa varmak sizi daha da rahat ve huzurlu hale getirecektir. Sessiz ve huzurlu doğanın arasında öncelikle dik bir şekilde oturarak meditasyon pozisyonu alın. Daha sonra yavaş yavaş nefes alıp vermeye başlayın. Zihninizde sadece o ana odaklanın. Başka hiçbir şey düşünmeyin. Vücudunuzun dik olduğundan emin bir şekilde vücudunuzu tarayın ve vücudunuzun her bölgesinin bütünüyle gevşemesine yardımcı olun.

Vücudunuzda gergin bir noktanın kalmaması oldukça önemlidir. Vücudunuzu gözden geçirirken gergin bir noktaya geldiğinizde o bölgeyi rahatlatmaya çalışın. Bununla birlikte, çeneyi unutabiliriz. Ancak çenenin de gevşemeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, çeneyi gevşetmeyi unutmayın.

Gevşeme işlemini tamamladıktan sonar kafanızdaki düşüncelere odaklanın. İlk başlarda yapacağınız işler kafanızı kurcalayacaktır. Yapılacak işler, eylemler ve sorumluluklar yakanızı bırakmayabilir. Ancak bu düşüncelerden sıyrılarak sadece doğaya ve sessizliğe odaklanın. Doğada huzur içerisinde olduğunuzu hissedin. Doğanın eşsizliği ve huzuru yakalayın. Huzuru ve sakinliği içinizde hissedin ve kendinizi o ana bırakın. 

https://www.ifastin.com/