TAKİP ET
Dukan Diyeti Nedir?
Dukan Diyeti Nedir?

Birçok insan hızlı kilo vermek için pek çok diyete başvurur. Zayıflamak isteyenlerin denedikleri diyetlerden biri de Dukan diyetidir. Son dönemlerde oldukça popülerleşen Dukan diyeti kısa sürede kilo vermek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Dukan diyeti diğer diyet listelerine göre daha fazla protein içeren ve bu sebeple doyurucu özelliği bulunan bir diyet türüdür.

Dukan Diyeti Nedir?

İlk olarak 2000 yılında Pierre Dukan tarafından hazırlanan Dukan Diyeti, aşamalara sahip ve bu aşamalara göre ilerlemenin sonucunda sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamayı sağlayan diyettir. Bu aşamalar; atak, seyir, güçlendirme ve koruma evresidir. Dukan diyeti, protein ve yağ ağırlıklı bir beslenme şeklidir.

Bu diyette vücudun proteini yakmak için harcadığı kalori miktarı yükselir, böylelikle hızlı bir şekilde kilo verilmiş olur. Dukan diyetinin ilk aşaması atak evresidir. Atak evresinde belli başlı besinler tüketilerek hızlı bir şekilde diyete başlanmış olur.

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

Atak Evresi

Atak evresi 1-10 gün arasında sürmektedir. Bu aşama saf protein kaynaklarında, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesinden ve en az 6 bardak sudan meydana gelmektedir. Atak aşamasında sadece belli başlı besinler tüketilebilmektedir.

Atak evresinde tüketilebilen besinler; yulaf kepeği, yumurta, süt, yağsız peynir, tavuk, yağsız dana eti, sakatat, deniz ürünleri, yağsız yoğurt tüketilebilmektedir.  Bu ürünler günün herhangi bir saatinde tüketilebilir. İlk evrenin amacı, vücudu diyete alıştırmak ve metabolizmada değişim yaratmaktır. 

Seyir Evresi

Bu aşamada saf protein kaynaklarının tüketimine devam edilir. Bu aşamada her geçen gün beslenme programına sebze çeşitleri eklenir. Dukan diyetinde tüketilmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Bunlar; patates, mısır, bezelye, fasulye, mercimek, avokado ve meyve çeşitleridir. 

Seyir evresinde 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmeye devam edilebilir. Beslenme programında protein ve proteinin yanında sebze olacak şekilde düzenleme yapılır. Ispanak, marul, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel Lahanası, dolmalık biber, kuşkonmaz, enginar, patlıcan, salatalık, kereviz, domates, yeşil fasulye, mantar, kabak ve havuç tüketilebilir.

Güçlendirme Aşaması

Bu evrede amaç, kilo vermek değil kilo almayı engellemektir. Diğer iki aşamada verilen yiyecekler karıştırılarak tüketilebilmektedir. Bu evrede önceki evrelerde olduğu gibi her gün istedikleri kadar protein ve sebzeyi yulaf kepeği ve su ile birlikte tüketebilir. Ayrıca, bu aşamada yasaklı olan bazı yiyeceklerin de tüketilmesine izin verilir. Atak ve seyir aşamasındaki yiyeceklerin yanında yasaklı yiyeceklerden bazıları da tüketilir. Bunlar; günde iki dilim tam buğday ekmeği, peynir, haftada 1-2 porsiyon nişasta, 225 gr. makarna veya mısır, fasulye, baklagiller, pilav ya da patates, haftada 1-2 kez kuzu eti, haftada iki kez kutlama öğünü, haftada 1 gün olacak şekilde protein günüdür.

Koruma Evresi

Koruma evresi, diyetinde son aşamadır. Bu aşamada kilo sabit kaldığı sürece güçlendirme aşamasındaki kurallara uyulur. Diyet bu evrede tamamen bitmiş sayılmaz. Bu aşamada her şey tüketilebilir ancak sınırlı miktarda tüketilmesi kritik öneme sahiptir. 

https://www.ifastin.com/