TAKİP ET
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Diyete başlayan herkesin hedefi hayal ettiği kiloya kısa sürede ulaşmak olabilir. Burada hayalinize ulaşmanızı etkileyen en önemli unsur diyet yönteminiz olacaktır. Farklı beslenme şekli ve miktarına yönelenlerin çoğu daha etkili bir şekilde kilo verdiğini ifade eder. Özellikle beslenme şeklinde değişiklik yaparak karbonhidrat miktarını düşürmek başarılı bir adım olabilir.

Düşük karbonhidrat içeriğinden oluşan diyetlere yönelerek günlük aldığınız yüksek karbonhidrat değerlerinden uzaklaşmak oldukça etkili bir adımdır. Son yıllarda oldukça popüler bir hal alan düşük karbonhidrat diyeti aynı zamanda pek çok faydayı beraberinde getirir.

Birçok insan kilo vermek için etkili bir yöntem olan beslenme alışkanlıklarını kökten değiştiren diyet yöntemlerini uygulamayı ister. Ketojenik diyet gibi katı kuralları olan bir beslenme şeklini uygulayamayanların pek çoğu, alternatif olarak düşük karbonhidratlı diyete yönelir. Adından anlaşılacağı üzere bu diyet yöntemi ile karbonhidrat miktarını minimum düzeyde tutmanız gerekir. 

Düşük karbonhidrat diyetini uygularken dikkat edilen en önemli detay, günlük karbonhidrat miktarıdır. Buna göre gün içinde almanız gereken karbonhidrat miktarı 100 gramdan az olmalıdır. Karbonhidratın oldukça düşük seviyede tutulduğu bu diyet yönteminde almanız gereken besin değerlerinin kalanını yağlar üzerinden karşılamanız gerekir.

Karbonhidrat miktarının oldukça düşük olması birçok insanın korktuğu detaylardır. Ancak uygulamaya başladığınızda düşük karbonhidratlı diyet programını hayatınızın merkezine koymak isteyebilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı diyet yöntemi kilo vermenin yanı sıra bazı hastalıklar için destekleyici görev üstlenmektedir. Özellikle nörolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan ve başarısı kanıtlanan bir diyet yöntemi olarak bilinir.

Düşük Karbonhidrat Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Genel olarak karbonhidrat miktarının oldukça az tutulduğu bu diyet yönteminde birçok insan nasıl doyurucu besinler yiyebileceğini merak eder. Çoğunlukla yağlardan ve proteinlerden destek alan düşük karbonhidrat diyetinde doyuruculuğu bu şekilde sağlamak mümkündür.

Diyette serbest olan besinler

Düşük karbonhidrat içerikli diyeti uygularken yiyebileceğiniz yemeklerin belli bir listesi vardır. Buna göre diyet listenizde aşağıdaki besinlere kolayca yer verebilirsiniz.

Sebzeler: Kabak, karnabahar, brokoli, kereviz, mantar, salatalık, ıspanak, dolmalık biberler, yeşil soğan, turp, lahana, Brüksel lahanası, şalgam, karahindiba, yeşil fasulye, patlıcan, bamya, kıvırcık salata.

Et ürünleri: biftek, pirzola, tavuk, hindi, balık, ton balığı, ciğer ve diğer iç organlar, karides, ıstakoz, yengeç

Diyette uzak durulması gereken besinler

Serbest olan yiyecekler kadar düşük karbonhidratlı diyette uzak durmanız gereken besinler de vardır. Özellikle karbonhidrat miktarı ile dikkatleri üzerine çeken besinlerden ayrıca uzak durmanızda fayda vardır. Buna göre aşağıdaki besinleri hayatınızdan çıkarabilir ve yerine başka şeyler koyabilirsiniz.

Şeker içerikli besinler: Genel olarak içinde şeker olan her şeyi yemek listenizden çıkarmanız gerekir.

Tahıl grubu: Baklagiller, tüm tahıl ürünleri, ekmek, patates, makarna, kuru fasulye,

Sebze grubu: Bezelye, pancar, soğan, mısır, havuç ve meyveler,

Diğerleri: mısır gevreği, nişastalı sebzeler, patates cipsi, mısır cipsi, reçel, fındık, meyve, hazır salata sosları, süt ürünleri.

https://www.ifastin.com/